Výskumníci vyvrátili 30-ročnú dogmu: Zistili, ako a kedy vás kliešť nakazí boreliózou!

01.08.2019

Odborníci si až doteraz mysleli, že k prenosu lymskej boreliózy z kliešťa na človeka dochádza prostredníctvom slín parazita. Bol to však omyl. Po baktériách borélie v slinách nebolo ani stopy. Odkiaľ sa teda vzali?

Podľa parazitológov z českého Biologického centra AV ČR je stará teória o prenose borélií na hostiteľa po prisatí kliešťa neplatná. Zistili, že baktérie neprechádzajú z čreva kliešťa do slín, ako sa doteraz verilo. Naopak, žijú v črevách drobného parazita a po prisatí prechádzajú cez pažerák kliešťa priamo do krvi hostiteľa. Vedci, ktorí sa snažia vyvinúť vakcínu proti lymskej borelióze, sa preto musia zameriavať na črevo kliešťa, nie jeho sliny.

Čítajte viac: Kliešť, ktorý pripomína pavúka, môže byť aj u nás: Obeť sleduje očami a rýchlo prenasleduje

Vedci tiež prišli na to, že k prenosu baktérií na hostiteľa dochádza ihneď, nie po 24 hodinách, ako si doposiaľ odborníci mysleli. Borélie však obyčajne začínajú byť infekčné až po 24 hodinách, teda na druhý deň od prisatia, keď sa prispôsobia imunitnému systému hostiteľa a nájdu spôsob, ako unikať jeho armáde. Preto je dôležité kliešťa čím skôr odstrániť.

Prvé príznaky lymskej boreliózy sa objavujú až po niekoľkých dňoch či mesiacoch od nakazenia. Najčastejším prejavom býva červenkastý kruhový fľak s vyblednutým stredom, ktorý sa tvorí okolo miesta prisatia kliešťa. Ochorenie môže sprevádzať zvýšená únava, horúčka, bolesť kĺbov aj svalov. Môže vyústiť do neurologických ťažkostí alebo problémov so srdcom, kožou či kĺbmi.

Fotogaléria


Tagy:
kliešť lymská borelióza

01.08.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh  |  Zdroj: AV ČR

Ďalšie články

Diskusia