Po nastrelení náušníc alebo aplikácii piercingu ráta s nepeknou jazvou málokto. Na koži sa môže objaviť až po niekoľkých týždňoch. Takzvané keloidné jazvy zvyknú potrápiť najmä ženy a deti, vysvetľuje dermatovenerologička Jana Molčanová.
„Keloidné jazvy vznikajú nielen po rôznych chirurgických zákrokoch vrátane excízií znamienok, ale aj po rôznych iných poraneniach kože, po popáleninách, poleptaniach, po zápalových stavoch, napríklad pri akné, po aplikácii náušníc alebo piercingu. Formujú sa niekoľko týždňov až mesiacov po poranení kože,“ hovorí o problematických jazvách doktorka Jana Molčanová z ambulancie Medoderm vo Vranove nad Topľou.
Čítajte viac: Zlyhanie imunity, ktoré si odnesie koža: Seboroická dermatitída pripomína psoriázu
Ako keloidná jazva vyzerá? Podľa slov odborníčky svojou veľkosťou vždy presahuje pôvodné ložisko poranenia, vyčnieva nad hranice okolitej kože a má hnedočervenú až fialovočervenú farbu. Môže byť citlivá na dotyk, dokonca boľavá.
Čítajte viac: Prekvapili vás afty v ústach? Pozrite sa, čo vám chce organizmus naznačiť!
„Vznikajú zvyčajne na tvári, krku, ušiach, hornej časti chrbta a na hornej časti končatín. Veľmi časté sú v oblasti hrudnej kosti, kde sa môžu objaviť aj po miernom zápale alebo drobnom poranení, napr. po nevhodnom ošetrení akné, resp. vytláčaní zápalových ložísk,“ spresňuje lekárka.
Liečbu jazvy uhrádza aj poisťovňa
Častejší problém s hojením jaziev majú ľudia s predispozíciou na vznik keloidov. Niektorí dokonca reagujú tvorbou keloidnej jazvy na akékoľvek poranenie,“ dopĺňa dermatovenerologička s tým, že jedna skúsenosť s keloidnou jazvou po poranení ešte nemusí znamenať, že sa vytvorí po každom ďalšom poranení. Riziko jej vzniku zvyšuje infekcia kožnej rany a väčší sklon k jej tvorbe majú ženy a deti. Ohlásiť sa môže aj po kvalitne prevedenom chirurgickom zákroku. Namieste je preto dôsledná starostlivosť o poranenú pokožku a prevencia kožnej infekcie.
„Možností liečby keloidnej jazvy je niekoľko, no nie všetky sú rovnako efektívne. Chirurgické odstránenie nemusí byť účinné a zvyčajne vedie k vzniku ďalšej jazvy, často ešte väčších rozmerov ako mala pôvodná. Injekčná aplikácia protizápalových liekov (kortikosteroidov) tiež nemusí viesť k želanému výsledku. Mne sa najviac osvedčila kombinovaná liečba opakovanou kryoterapiou tekutým dusíkom s následnou aplikáciou silikónového gélu. Nevýhodou je časová náročnosť (podľa veľkosti jazvy trvá liečba až niekoľko mesiacov) a mierna bolestivosť. Výhodou je plná úhrada zdravotnou poisťovňou a skvelý kozmetický efekt bez recidív,“ vysvetľuje doktorka Molčanová a dodáva, že veľmi účinnou prevenciou vzniku nevzhľadných jaziev je včasná aplikácia silikónových gélov a náplastí, ktoré sú bežne dostupné aj bez lekárskeho predpisu.