Existuje len jeden účinný spôsob, ako spomaliť demenciu: Môže oklamať aj gény!

13.11.2019

Demencia celosvetovo postihuje až 50 miliónov ľudí. Jej najbežnejším typom je Alzheimerova choroba, ktorej liečba je v súčasnosti jednou z najväčších medicínskych výziev. Podľa odborníkov majú ľudia s genetickými predispozíciami až trojnásobne vyššie riziko, že sa u nich ochorenie rozvinie. Vzápätí však dodávajú, že ešte nemusia prepadať zúfalstvu.

Zdravý životný štýl môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo inej formy demencie, i keď má človek genetické predpoklady. Vyplynulo to z rozsiahlej štúdie, ktorej výsledky výskumníci zverejnili v magazíne Journal of the American Medical Association.

Čítajte viac: Bežný zdravotný problém môže predpovedať riziko demencie: Prezradí ho tep srdca!

Ľudia s vysokým genetickým rizikom a zlým životným štýlom majú trikrát vyššie riziko vzniku demencie v porovnaní s tými, ktorí majú nízke genetické riziko a zdravý životný štýl. Bez ohľadu na výšku genetického rizika pritom pravdepodobnosť vzniku demencie klesá v závislosti od zdravej stravy, dostatočnej pohybovej aktivity, obmedzenia príjmu alkoholu a nefajčenia.

Čítajte viac: Nos prezrádza viac, než si myslíte: PRÍZNAK, ktorý varuje pred ochorením a smrťou

„Považujem to za dobré správy. Nikto vám nezaručí, že tejto hroznej chorobe uniknete, no zdravým životným štýlom môžete nakloniť misky váh na svoju stranu,“ vyjadril sa John Haaga z amerického národného inštitútu starnutia. O výsledkoch diskutovali na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles.

Elzbieta Kuzma a jej kolegovia z Univerzity v Exetere vo svojej štúdii sledovali takmer 200-tisíc ľudí vo veku 60 rokov a viac, ktorí na začiatku nemali žiadne symptómy demencie. Na základe desiatok mutácií kvalifikovali ich riziko ako vysoké, stredné alebo nízke. Rozdelili ich aj na základe životného štýlu. Po ôsmich rokoch štúdie sa u 1,8 percenta ľudí s vysokým rizikom a nezdravým životným štýlom vyvinula demencia, v skupine s nízkym rizikom a zdravými návykmi to bolo len 0,6 percenta. V skupine s najvyšším rizikom sa u tých s priaznivými návykmi rozvinula demencia u jedného percenta, v porovnaní s dvomi percentami v skupine s nezdravým životným štýlom.

Genetické mutácie nie sú všemocné

Vedci však mali informácie len o mutáciách ovplyvňujúcich ľudí európskeho pôvodu, takže nevedia, či to isté platí aj pre iné rasy alebo etnické skupiny.

Výsledky by mali povzbudiť ľudí, ktorí majú obavy, že o ich osude rozhodnú len genetické mutácie, skonštatoval expert na genetiku z Massachusetts General Hospital Rudy Tanzi.

Fotogaléria


Tagy:
mozog zdravý životný štýl demencia Alzheimerova choroba

13.11.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia