Známe chemikálie majú diabolskú schopnosť: Útočia na najzraniteľnejšie miesta v tele

10.07.2019

Mnohé z chemikálií, s ktorými denne dochádzame do styku, môžu byť rizikové. Najnovší výskum srbských vedcov varuje, že ftaláty sú schopné zvyšovať riziko obezity, diabetu, a tiež poškodzovať pečeň.

Nachádzajú sa v šampónoch, sprchových géloch, parfumoch či rôznych plastových výrobkoch, z ktorých sa uvoľnujú do okolia. Na účinky ftalátov - zmäkčovadiel plastov - bol zameraný jeden z posledných výskumov srbskej Novosadskej univerzity.

Podľa vedcov môžu v organizme spôsobiť nemalé problémy a výrobcovia by sa ich prítomnosť v produktoch mali snažiť eliminovať.

Čítajte viac: Po 20 rokoch ďalšie desivé varovanie: Spotrebitelia verili omylu, strach z plastov ožíva!

Ľudia s cukrovkou 2. typu, obezitou alebo poškodenou pečeňou mali vyššie hladiny ftalátov v moči. Vedci dokonca predpokladajú, že sa ftaláty spolupodieľajú aj na vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Minulé štúdie ich spájali s rizikom neplodnosti, poruchami vývoja plodu či predčasným pôrodom. Takisto ich vedci dávali do súvislosti so vznikom rakoviny prsníka, vaječníkov a skorým nástupom menopauzy.

Hoci sú výsledky výskumu pozoruhodné, jeho kritici hovoria o nedostatku dôkazov vzhľadom na malý počet dobrovoľníkov zapojených do výskumu (výskumu sa zúčastnilo 305 ľudí), informoval portál Dailymail.co.uk. Výskumníci však predpokladajú, že ftaláty sa správajú ako endokrinné disruptory a mohli meniť spôsob, akým telo ukladá tuk, čo má za následok narušenie metabolizmu, rozvoj obezity či cukrovky.

Fotogaléria


Tagy:
metabolizmus ftaláty

10.07.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Diskusia