CHYBA, ktorú robí každý šiesty Slovák pri užívaní liekov: Kvôli tomuto zomierajú ľudia!

20.05.2019

Každý rok zomrie 33 000 ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká. Odolnosť baktérií na liečbu postupuje oveľa rýchlejšie než vývoj nových liekov. Poukazuje na to Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP) v rámci projektu Lieky s rozumom.

„Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová. Zdôraznila, že každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nedoužíval počas choroby, odloží do domácej lekárničky.

Čítajte viac: Odvrátená tvár užívania antibiotík: Účinok, ktorý ticho decimuje srdce a cievy

Marián Šóth z Asociácie súkromných lekárov SR pripomenul, že antibiotiká sú účinné len pri liečbe ochorení spôsobených baktériami. „Na vírusy či plesne by sme ich teda užívali zbytočne. Rezistencia na antibiotiká však narastá nielen preto, že takúto liečbu užívame často zbytočne, ale aj pre jej nesprávne užívanie,“ uviedol s tým, že pacienti často očakávajú „zázračné“ vyliečenie a dožadujú sa antibiotík. Podľa Šótha si neuvedomujú, že každé ochorenie si vyžaduje iný druh liečby a na zotavenie je potrebný aj istý čas.

Aké lieky mať v lekárničke?

Lekár tiež zdôraznil, že domáca lekárnička by mala obsahovať len zopár základných voľnopredajných liekov, teda akúsi prvú pomoc pri akútnom zdravotnom probléme, napríklad pri horúčke či hnačke. Ako dodal, každý zdravotný problém by sa mal riešiť v závislosti od jeho príznakov a poradiť sa pri kúpe lieku s lekárom alebo lekárnikom.

Ako Šóth dodal, nesprávnym užívaním totiž môže pacient dosiahnuť nielen neúčinnosť liečby, ale si privodiť aj zbytočné či dokonca závažné zdravotné problémy.

Fotogaléria


Tagy:
antibiotiká užívanie liekov

20.05.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia