Laparoskopia udáva svetový trend: Otvorené operácie kolorektálneho karcinómu patria minulosti

16.04.2019

Slovensko má nelichotivé prvenstvo vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Zároveň zaznamenávame na tieto ochorenia aj druhú najvyššiu mieru mortality. A to napriek tomu, že vďaka medicínskym technológiám existujú možnosti, ako úspešne odhaliť ochorenie už vo včasnom štádiu.

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+ MED poukazuje na dôležitosť zefektívnenia prístupu k inovatívnym možnostiam diagnostiky a miniinvazívnej chirurgie. Na Slovensku by sme mali viac uprednostňovať laparoskopické operácie pred výkonmi pri otvorenej brušnej dutine.

Čítajte viac: VIDEO Marián sa vyliečil z rakoviny hrubého čreva: Rada, ktorá môže zachrániť aj vás

V roku 2017 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 562 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva. V roku 2013 to bolo 4 443 prípadov a v roku 2014 viac ako 4 500 novodiagnostikovaných pacientov. Aj tieto čísla ukazujú, že počet novodiagnostikovaných pacientov s týmto ochorením nijako významne neklesá, ale drží sa štatisticky takmer na rovnakej úrovni.

Čítajte viac: Každý desiaty Slovák má zvýšené riziko obávanej formy rakoviny čreva: Toto je hraničný vek!

Slovensko spustilo pilotný skríningový program len nedávno, avšak jeho úspech, resp. štandardné zavedenie opäť záleží len na samotných respondentoch, či sa do programu zapoja. Zodpovední by v tomto prípade mali byť najmä samotní pacienti. Opakované a včasné vyšetrenia vďaka modernej diagnostike dnes umožňujú, aby bolo ochorenie zachytené už v počiatočnom štádiu. Podľa prednostu II. chirurgickej kliniky FNsP v Banskej Bystrici, docenta Ľubomíra Marka, je však nevyhnutné zefektívniť prístup k inovatívnym možnostiam diagnostiky kolorektálneho karcinómu prostredníctvom testov na okultné krvácanie a koloskopického vyšetrenia. Dôležitú úlohu zohrávajú najmä opakované testy, a to hlavne u populácie po 50. roku života. Nízka miera prevencie a nedostatočná zodpovednosť pacientov za svoje zdravie výrazne znižujú ich šance na kvalitnejší a zdravší život. To sa následne prejavuje v negatívnych štatistikách úmrtnosti na toto ochorenie.

Chorobu vieme odhaliť včas

Práve štatistika úmrtnosti na kolorektálny karcinóm je na Slovensku rovnako nepriaznivá ako miera novodiagnostikovaných prípadov. Každoročne totiž na toto ochorenie zomrie viac ako 1 100 pacientov. „Avšak pri správne nastavenom preventívnom programe a vďaka moderným medicínskym inováciám, ako je endoskopia, kolonoskopia či CT vyšetrenie, dnes vieme odhaliť ochorenie aj vo včasných štádiách, čo zvyšuje pacientom šancu na život,“ hovorí docent Marko. Spôsob liečby a operatívy významne ovplyvňuje aj to, v akom štádiu ochorenia sa pacient dostane na operačnú sálu.

Funkčná prevencia, teda štandardný, včasný skríning testom na okultné krvácanie, ako aj preventívna kolonoskopia, dokážu toto ochorenie zachytiť včas, resp. zistiť a odstrániť niektoré ochorenia (napr. polypy), ktoré by neskôr viedli k vzniku rakoviny. Napriek tomu máme tisíce diagnostikovaných pacientov a, žiaľ, i vysokú úmrtnosť, keďže pacienti prichádzajú často v neskorých štádiách ochorenia. Povedomie verejnosti o dôležitosti prevencie, ako aj o možnostiach ďalšej liečby, je pri tomto ochorení skutočne život zachraňujúce,“ hovorí Nikol Kubaská zo združenia SK+ MED.

Laparoskopická operácia kolorekta

V súčasnosti je celosvetový trend operovať všetky ochorenia kolorekta laparoskopicky. „Mnoho pracovísk však robí otvorené operácie brušnej dutiny, aj keď by mohli byť pacienti indikovaní na laparoskopický výkon. Nie je pravda, že klasická operácia je lepšia - sú to rovnocenné metódy, s rovnakými onkochirurgickými výsledkami. Laparoskopia má nesporne omnoho viac výhod pre pacienta než operácia pri otvorenej brušnej dutine. Je však náročnejšia pre chirurga, a preto by sa takéto typy operácií mali sústreďovať do centier s vysokým počtom miniinvazívnych operácií,“ hovorí docent Marko.

Medicínske inovácie dnes pokročili natoľko, že tzv. miniinvazívne operácie, laparoskopia a robotika, posúvajú možnosti liečby pacientov s rakovinou konečníka a hrubého čreva na vyššiu úroveň. Z takého výkonu jednoznačne benefituje najmä pacient. Ten má omnoho rýchlejšiu rekonvalescenciu bez akýchkoľvek vedľajších efektov. „V neposlednom rade, chirurgické pracoviská s vysokým počtom laparoskopických operácií majú výrazne nižšie percento následných pooperačných komplikácií a umožňujú mnohokrát vykonať resekčné operácie – bez kolostómie, a to aj pri tzv. nízkosediacich nádoroch konečníka,“ dopĺňa odborník.

Je zrejmé, že vďaka inováciám v medicínskych technológiách dnes vieme oveľa lepšie a rýchlejšie diagnostikovať kolorektálny karcinóm už v jeho včasných štádiách, ako aj realizovať šetrné operačné zákroky bez nutnosti otvorenia brušnej dutiny. Toto považujeme za významný krok v liečbe pacientov s týmto ochorením,“ hovorí Vladimír Mičieta zo združenia SK+ MED.

Život so stómiou

Medicínske technológie zaznamenávajú mnoho inovatívnych riešení aj v prípade, ak má pacient po operácii vyvedený tzv. vývod (odborne stómiu). Kvalita života pacientov s vývodom (stomikov) sa vďaka inováciám zdravotníckych pomôcok výrazne zlepšila a súčasné riešenia už umožňujú pacientom viesť život takmer bez obmedzení, po operácii vrátiť sa späť do práce a podobne. V porovnaní so situáciou, ktorá bola pre 25. rokmi, sa urobil naozaj veľký progres. Prakticky všetci pacienti s vývodom boli vtedy nútení žiť život v sociálnej izolácii, na invalidnom dôchodku. Nepripadalo do úvahy, aby boli schopní vrátiť sa späť do spoločnosti a už vôbec nie do pracovného procesu.

Pacienti so stómiou ( stomici) sa však musia naučiť o stómiu starať. K výuke je určená špecializovaná stomická sestra. Tá pacienta oboznámi so všetkými možnosťami ošetrovania vývodu, odporučí mu vhodné pomôcky a prípravky, pacienta sleduje a pomáha mu v prípade ťažkostí. „Pri dobrej starostlivosti o stómiu sa o nej okolie nemusí vôbec dozvedieť. Vo väčšine prípadov pacient môže vykonávať prakticky všetky bežné aktivity. Samozrejme, záleží na jeho celkovej zdravotnej kondícii. V prípade ulceróznej kolitídy dokonca lepšie než pred operáciou,“ hovorí Monika Střádalová, vedúca sestra chirurgického kliniky FNsP v Trnave. Nemálo dôležitý je aj fakt, že stomik, ktorý sa vráti po operácii domov, nie je ponechaný sám na seba. Má možnosť obrátiť sa buď na lokálnu pacientskú organizáciu ILCO klub, alebo sa môže obrátiť aj na bezplatné infolinky, kde mu buď poradia, ak má problémy s ošetrovaním stómie, alebo priamo zabezpečia bezplatnú návštevu stomickej sestry priamo uňho doma.

Fotogaléria


Tagy:
rakovina hrubého čreva laparoskopia stómia

16.04.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: tlačová správa SK+MED

Ďalšie články

Diskusia