Neviditeľné potvory, ktoré máte v posteli: Živia sa šupinkami kože a z vášho života spravia peklo!

04.12.2018

V zimnom období trávime viac času vo svojich domovoch. Preto sme viac vystavovaní inhalačným alergénom, vyskytujúcim sa vo vnútornom prostredí našich bytov a domov. Nachádzajú sa tam malé potvorky, ktoré môžu poriadne znepríjemniť život!

Hojne sa vyskytujúcou zložkou vnútorného prostredia sú roztoče v bytovom prachu. V bytových priestoroch sú zastúpené najmä drobnými roztočmi čeľade Pyroglyphidae (veľkosť ich tela je 0,2-0,4 mm podľa druhu a pohlavia). Vo vlhkých starých domoch s lokálnym vykurovaním bol výskyt roztočov zreteľne častejší a vyšší, ako v suchých novostavbách s centrálnym kúrením. 

Čítajte tiež: Dôvod, prečo by ste nemali vyhodiť mikrovlnku: Po tomto už nebudete veriť starému mýtu!

Zvyšuje sa výskyt roztočov

V súčasnosti so zatepľovaním panelových domov však dochádza k zvyšovaniu vnútornej vlhkosti a s tým aj k zvyšovaniu výskytu roztočov a nimi spôsobených alergií predovšetkým u detí. Roztoče vylučujú alergény – tráviace enzýmy obsiahnuté v ich exkrementoch. Alergény môžu byť prípadne uvoľňované aj z úlomkov mŕtvych tiel roztočov.

Alergény roztočov sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, uľpievajú na prachových časticiach a spolu s nimi sú vdychované. Roztoče patria medzi inhalačné alergény. Alergény jednotlivých druhov roztočov nie sú celkom totožné, ale sú si veľmi blízke a spôsobujú v organizme skrížené reakcie. U alergikov (predovšetkým detí) môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické potiaže, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek,“ konštatovala RNDr. Lafférsová.

Vývoj roztočov je veľmi rýchly. U samičiek je jedna alebo viac periód kladenia vajíčok, z toho prvá trvá asi 30 dní a samička v jej priebehu kladie jedno až dve vajíčka voľne na substrát. V ďalších periódach, ktoré nasledujú po krátkych prestávkach, je počet nakladených vajíčok už malý. Optimálna teplota pre vývoj je 22-25 °C, vzdušná vlhkosť 70-80%, prípadne aj viac. V ľudských obydliach sa živia predovšetkým šupinkami kože, ktoré sú tiež súčasťou prachu. Do bytov sa dostávajú pasívne s rôznymi predmetmi, zavlieka ich i sám človek vo vlasoch, na oblečení a podobne.

Ako sa pred nimi chrániť? 

Možnosť účinnej ochrany pred roztočmi sa zakladá na skutočnosti, že ich alergény sa hromadia najmä vnútri matracov, vankúšov, prikrývok, čalúnenia a bytového textilu. Preto je vhodné používať protiroztočové chrániče na matrace, vankúše a prikrývky zo syntetických materiálov, ktoré je možno prať aspoň pri teplote 60ºC, eliminovať v byte koberce a iné textílie, dlážku vytierať navlhko, aby sa zabránilo víreniu prachu. Vedecké štúdie dokazujú, že pokiaľ sa miesta výskytu roztočov ošetrujú pravidelne vhodným spôsobom, je možné znížiť vystavenie osôb alergénom až o 90 - 98%, čo má samozrejme priaznivý vplyv na zdravie alergikov.

Laboratórium na diagnostiku v SR

V rámci špecializácie medzi laboratóriami biológie životného prostredia pri jednotlivých RÚVZ v SR sa ako jediné pracovisko venuje laboratórnej diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu Oddelenie biológie životného prostredia (BŽP) banskobystrického RÚVZ. Taktiež monitoruje peľovú situáciu. 

 „Princípom metódy je za pomoci biochemického testu stanoviť prítomnosť alergénov v exkrementoch roztočov, obsiahnutých vo vzorkách prachu z vnútorného prostredia, nájsť zdroj a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť potrebu ich likvidácie aj iným spôsobom ako vysávaním. Exkrementy roztočov, ako látky ohrozujúce zdravie, si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok,“ uviedla k téme RNDr. Lafférsová. 

Fotogaléria


Tagy:
alergia roztoče

04.12.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Diskusia