Nepríjemné šklbanie v oku: Signál niečoho závažnejšieho alebo iba tik svalu?

12.07.2018

Príde vtedy, keď ho najmenej čakáte. Obvykle nevhodne, napríklad v práci na rokovaní či v hromadnej doprave, kde to žmurkanie nemusia ostatní správne chápať. Prečo vlastne vzniká tik v oku? Dá sa mu zabrániť?

Myokýmia je spontánny stav, vyznačuje sa jemnou kontrakciou svalov bez svalovej artrofie či slabosti. Kontrakcie viečka sú spôsobené kontrakciou orbicularis oculi, svalu očného viečka. Je typicky jednostranný, niekedy sa môže stať, že sa vyskytne aj na dolnom viečku. Ak sú „zapojené“ obe viečka, ide o kontrakciu oboch viečok od seba nezávislých.

Čítajte tiež: Mastná pochúťka, ako ju nepoznáte: Skryté liečivé účinky slaniny, ktoré vás položia na zadok!

Hlavné príčiny tiku v oku 

Trhanie očným viečkom je spôsobené viacerými faktormi. V prvom rade je to únava. Liečba je v tomto prípade pomerne jednoduchá. Dopriať telu a organizmu dostatok spánku, oddýchnuté telo nemá dôvod „byť v strese“. Čo však dokážeme ovplyvniť, je príjem kofeínu, alkoholu a dôvodom je aj fajčenie. Ak ste na kávu a kofeín zvyknutí, trhanie v oku by mohlo byť dôsledkom jeho nedostatku, najmä, ak sa snažíte odvyknúť si.

Nie je všetko o životospráve 

Tik v oku však môže byť dôsledkom závažnejších stavov! Môže súvisieť s problémami očí, niekedy s nervovými poruchami alebo poškodením mozgu. Pri Parkinsonovej chorobe je tik v oku sprievodným javom! Taktiež ho spôsobuje aj nedostatok magnézia alebo vitamínu B, takže ak dostatok spánku nepomohlo, pokojne siahnite po vitamínových doplnkoch týchto dvoch látok.

Fakty o tikoch v oku:

  • Tiky sú väčšinou jemné, nevidieť ich
  • Odoznieť by mali do niekoľkých minút
  • Ak sa to deje častejšie, je na čase zbystriť pozornosť
  • Niekedy to môže viesť k neurodegeneratívnym ochoreniam
  • Najčastejšie ale vážnejšie stavy dokážu korigovať okuliare

Ako tento stav liečiť?

V prvom rade je nutné povedať, že myokýmia ako taká odoznie aj sama. Až keď sú prejavy častejšie, je dobré zájsť za lekárom. Nutná prehliadka odborníka je potrebná aj vtedy, ak trhanie v oku sprevádza hnis, bolesť, citlivosť na svetlo, videnie rozmazanie či opuchy.

Lekár je totiž schopný zmierniť trhanie oka a vyriešiť tak problém, ktorý je pre pacienta určite nepríjemný a pomerne stresujúci. Predpísať vám môže lieky na zmiernenie problému, niekedy pomôže botulotoxín, ktoré je vstreknutý do postihnutých očných svalov.

Ako šklbanie v oku vyriešiť doma?

Zmierniť tento problém by mali studené či teplé obklady, komu ako viac vyhovuje. Ak je mykanie súčasťou alergického prejavu, pomôžu antihistaminiká, ktoré vám lekár bežne predpisuje počas peľovej sezóny.

Pozrite sa, ako vyzerá tik v oku:

12.07.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Diskusia