Európu desí vzduchom prenosná choroba: V týchto dovolenkových krajinách si dajte pozor!

Ilustračné foto: Gettyimages.com
Zdroj: gettyimages.com
2018-05-30 10:10:00

Každá osoba cestujúca do krajiny postihnutej osýpkami, ktorá nie je riadne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidémie osýpok v Európe pokračujú aj tento rok. Do konca marca sa objavilo vyše 4 800 prípadov, vlani to bolo 14 600. Najviac prípadov je tento rok vo Francúzsku, Taliansku, Grécku, Rumunsku a Veľkej Británii. Aktuálne sa štyri prípady zaznamenali aj na Slovensku, v okrese Michalovce. U ďalších ľudí je na ochorenie podozrenie.

Čítajte viac: V Bratislave nečakane udrelo ďalšie ochorenie: Návrat starého vírusu po 20 rokoch

„Riziko šírenia a trvalého prenosu osýpok existuje v oblastiach s nezaočkovanou populáciou, nedostatočne očkovanou populáciou či populáciou, ktorá neprekonala osýpky,“ vysvetlila Daša Račková z ÚVZ SR.

Čítajte viac: Nový prieskum odhalil slabé miesto v postoji Slovákov: Veľký omyl o farmaceutickej lobby

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.

Začína sa ako prechladnutie

Ochorenie spôsobuje vírus osýpok zo skupiny paramyxovírusov. Inkubačný čas je približne desať dní. „Je to čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia. Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo. Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému,“ priblížila Račková.

Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia, a to ešte pred objavením sa vyrážky. Ochorenie sa prenáša vzduchom kontaminovaným výlučkami horných dýchacích ciest chorého človeka. Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.

Fotogaléria


Tagy:
osýpky

2018-05-30 10:10:00  |  Foto: Gettyimages.com, ecdc.europa.eu  |  Zdroj: TASR, ÚVZ SR

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia