Máte biele škvrnky na nechtoch? Lekárka prezradila, čo znamenajú

21.05.2018

Biele škvrnky na nechtoch vyzerajú ako estetický kaz. Pravdou však je, že môžu signalizovať aj zdravotný problém. Kožnej lekárky Denisy Dostálovej z Polikliniky Radlinského v Bratislave sme sa spýtali, prečo vznikajú.

Niektorí ľudia majú biele škvrny takmer na všetkých nechtoch. Hovorí sa, že sú spôsobené nedostatkom minerálov a vitamínov v tele, podľa odborníkov však tento problém až tak často s výživou nesúvisí.

Čítajte viac: Najväčšie mýty o rakovine kože neplatia: Zmeny, ktoré varujú ešte pred vznikom choroby!

Lekári ho poznajú pod názvom leukonýchia a jeho príčinou je poranenie nechtového lôžka počas rastu nechtu. Niekedy stačí iba slabý úder, zahryznutie do nechtu či agresívnejšia manikúra, aby sa škvrnka vytvorila.

Ak sú však nechty fľakaté až príliš, môže ísť aj o vážnejší zdravotný problém, napríklad nízku hladinu bielkovín v krvi, cirhózu pečene, ale aj problémy so srdcom či obličkami. V prípade, že vás biele škvrnky trápia často, mali by ste navštíviť lekára, ktorý určí bližšiu diagnózu na základe množstva či tvaru a rastu fliačikov. 

Názor lekárky

„Leukonýchia, známa aj ako mliečne škvrny alebo biele nechty, je termín pre bielu dyskoloráciu nechtových platničiek. Zvyčajne je neškodná a často býva zapríčinená drobnými poraneniami nechtového lôžka, v tom prípade škvrny spontánne vymiznú, ako necht odrastie. Leukonýchia sa delí na parciálnu (bodkovitú a čiarkovitú) alebo totálnu. Totálna leukonýchia môže byť prejavom závažných ochorení: zápal pľúc alebo iné ochorenia sprevádzané vysokými febrilitami, ochorenia srdca, zlyhanie pečene, obličiek. Môže byť tiež prejavom intoxikácie arzénom, olovom a inými ťažkými kovmi. Parciálna leukonýchia môže byť okrem drobných tráum (klopkanie nechtami o podložku, šport, trieska...) zapríčinená aj neprimeranou manikúrou, môže byť prejavom alergie na umelé nechty, laky, vedľajším nežiaducim efektom liečby sulfonamidami, chemoterapie ako aj deficitom minerálov (železo, zinok), vitamínov a proteínov v tele,“ vysvetľuje dermatologička Denisa Dostálová z Polikliniky Radlinského v Bratislave.

Fotogaléria


Tagy:
škvrny na nechtoch leukonýchia

21.05.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia