Viete rozpoznať podozrivé znamienko? Päť príznakov, ktoré okamžite odhalia problém

10.04.2018

Po krásne opálenej pokožke túži nejeden milovník slnečných lúčov. Predstava snedého tela nás však núti vystavovať ho prehnanému slneniu či pobytu v soláriách aj napriek skutočnosti, že tento ideál krásy môže byť pre naše zdravie veľmi nebezpečný. Vyšetrenie znamienok je bezbolestné a odborníci radia absolvovať ho raz ročne.

 

Jar nám pomaly, ale isto klope na dvere. S blížiacimi sa teplými dňami plnými slnečných lúčov však prichádza aj starý známy strašiak menom rakovina kože. Hoci slnko na jednej strane lieči našu dušu i telo a podporuje vytváranie vitamínu D, môže byť aj naším nepriateľom. Výskyt rakoviny kože vzrástol za posledných 25 rokov o viac ako o 100 percent.

Čítajte viac: Otlačené chodidlá ako varovanie: Kurie oká môžu značiť ortopedický problém

Podľa dermatologičky z Polikliniky Radlinského v Bratislave Denisy Dostálovej by však nemali prevenciu zanedbávať ani tí, ktorí neholdujú opaľovaniu sa na slnku: „Za najnebezpečnejší druh rakoviny kože sa považuje tzv. melanóm. Ide o nádor, ktorý je schopný veľmi rýchlo metastázovať. Tento druh nádoru sa častejšie vyskytuje u žien medzi 30 – 50 rokom života,“ dodáva lekárka. Opatrní by však mali byť aj ľudia:

  • s väčším počtom znamienok (nad 50),
  • s vrodenými (kongenitálnymi) znamienkami
  • so znamienkami s nepravidelným tvarom
  • s pozitívnou rodinnou anamnézou na melanóm
  • so svetlou pokožkou (fototyp I. a II.)
  • ktorí v detstve utrpeli závažné spálenie kože.

Dermatologička z Polikliniky Radlinského ďalej radí, že podozrivé znamienka viete pomerne ľahko rozpoznať aj doma na základe tzv. pravidla ABCDE, ktoré je odvodené od anglických skratiek:

A = Asymetry (znamienko je asymetrické, niektorá časť z neho vytŕča)

B = Border (znamienko je neohraničené, okraje akoby boli rozpité)

C = Colour (znamienko mení farbu, prípadne je časť znamienka inak sfarbená ako ostatné časti)

D = Diameter (znamienko mení veľkosť, rizikové sú najmä znamienka nad 6 mm)

E = Elevation (z plochého znamienka sa stáva vypuklé, znamienko má nerovný povrch)

Nárast rakoviny kože výrazne narástol aj na Slovensku. Ročne u nás lekári diagnostikujú viac ako 650 nových prípadov, pričom podľa posledných záznamov trpí týmto ochorením až 401 mužov a 361 žien. Pre jej úspešnú liečbu je veľmi dôležitá včasná diagnóza. Vyšetrenie dermatoskopom nezaberie viac než 20 minút a odporúča sa absolvovať aspoň jedenkrát za rok.

Fotogaléria


Tagy:
opaľovanie materské znamienko slnenie melanóm

10.04.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Falck

Ďalšie články

Diskusia