O dôvod viac, prečo tráviť Vianoce s rodinou: Tieto štyri jazvy zanechá samota na vašom tele!

22.12.2017

Nielen na Vianoce, ale aj počas všedných dní by ste si mali nájsť čas na priateľov a rodinu. Osamelosť je totiž horšia než zlá, potvrdzujú vedci. Ľudské srdcia láme viac ako sklamaná láska. Pocity prázdna môžu nahlodať nielen vašu dušu, ale aj telo!

 

Osamelosť a sociálna izolácia má podľa vedcov dramatický dopad na psychiku a telo. Pocity, ktoré ju sprevádzajú, sú také škodlivé, že sa dajú porovnať s toxickými účinkami 15 vyfajčených cigariet denne – a to sa týka nielen seniorov, ale aj mladých ľudí, uvádza portál Iflscience.com.

Čítajte viac: Chcete žiť dlhšie ako ostatní? Storočných ľudí spájajú tieto duševné vlastnosti!

Sociálna izolácia zvyšuje riziko náchylnosti na depresiu a takisto môže byť príčinou spáchania samovraždy vo vyššom veku. Navyše, bez duševnej stimulácie prameniacej zo sociálnej interakcie čelia osamelí ľudia o 64 percent vyššej pravdepodobnosti, že budú trpieť demenciou, resp. neurodegeneratívnym ochorením.

Z výskumov rizikových skupín tiež vyplýva, že osamelosť vedie k vysokému krvnému tlaku, obezite a zvyšuje pravdepodobnosť skoršieho úmrtia o 26 percent. U ľudí, ktorým v živote chýbajú sociálne kontakty a stimuly, je riziko chradnutia a podlomeného zdravia také veľké, že sa stáva „liečba“ osamelosti generačnou výzvou pre lekárov, polikov i celú spoločnosť. 

Štyri časté zdravotné dôsledky samoty

  • depresia a myšlienky na samovraždu
  • demencia
  • vysoký krvný tlak
  • obezita

 

 

Fotogaléria


Tagy:
samota osamelosť

22.12.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia