Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Chrípka ohlasuje návrat, antibiotiká sú proti nej bezmocné: Očkovanie prepláca poisťovňa

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

Hoci sa Slováci môžu dať proti chrípke bezplatne zaočkovať, túto možnosť využíva len zlomok populácie. Minulý rok ochorelo na chrípku viac ako 170-tisíc ľudí, pričom došlo k nárastu chorobnosti o takmer 24 percent. Odborníci pripomínajú, že najvhodnejšími mesiacmi na očkovanie sú október a november.

 

Chrípková sezóna sa blíži, každý rok sa začína s príchodom októbra. Svetová zdravotnícka organizácia určila, že trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Zuzana Drobová. Chorých zvykne pribúdať už aj pred týmto termínom.

Čítajte viac: Žena pila celý rok každé ráno teplú vodu s citrónom a medom: Tu je výsledok!

„Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie. Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku, prípade zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Vakcína proti chrípke nechráni pred všetkými akútnymi respiračnými infekciami, ale poskytne spoľahlivú ochranu pred tými vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke pre danú chrípkovú sezónu,“ vysvetľuje hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Pri chrípke sú antibiotiká bezmocné

Najvhodnejším obdobím na očkovanie sú jesenné a zimné mesiace až do objavenia sa epidémie chrípky. Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu desať až 14 dní po očkovaní.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Chrípka ohlasuje návrat, antibiotiká
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

„Chrípkové vírusy neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku, nemusí ochrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi,“ ozrejmil Mikas. Z toho dôvodu musí byť chrípková vakcína každý rok aktualizovaná, a preto sa odporúča aj očkovanie vykonať každý rok.

Na Slovensku bolo počas poslednej chrípkovej sezóny 2016/2017 hlásených 177 234 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou došlo k nárastu chorobnosti o 23,8 percenta. Napriek tomu, že je chrípka často zamieňaná s bežným nachladnutím, ide o nebezpečné ochorenie. Predovšetkým pre chronicky chorých pacientov s oslabenou imunitou môže mať fatálne dôsledky.

Poistenci za očkovanie neplatia

Zdravotné poisťovne aj tento rok preplatia záujemcom v rámci svojich benefitov očkovanie proti chrípke. Vlani takúto možnosť využilo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR len 4,4 percenta Slovákov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent, Slovensko malo takýto záväzok splniť tento rok.

„Možnosť dať sa bezplatne zaočkovať môžu poistenci využiť počas celej chrípkovej sezóny 2017/2018. Postup je jednoduchý, stačí ak pacient navštívi svojho všeobecného lekára, ktorý mu predpíše vakcínu proti chrípke. Pacient si následne vyberie vakcínu v lekárni, vráti sa k svojmu všeobecnému lekárovi a ten ho zaočkuje,“ uviedla hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Za očkovanie neplatia ani poistenci súkromných zdravotných poisťovní. „Aj počas nastávajúcej chrípkovej sezóny budeme našim poistencom uhrádzať v rámci benefitov očkovanie proti chrípke v plnej výške,“ povedal PR špecialista Matej Štepianský. Vlani takúto možnosť podľa jeho slov využili najmä poistenci starší ako 59 rokov a rodičia, ktorí dali zaočkovať deti do 15 rokov.

„Union zdravotná poisťovňa nezmenila pravidlá úhrady očkovania proti chrípke. Vakcínu aj očkovanie poisťovňa hradí všetkým poistencom, ktorí o očkovanie prejavia záujem,“ potvrdila hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Aj v jej prípade sa pre očkovanie rozhodli najmä ľudia starší ako 59 rokov.

Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie predovšetkým tehotným ženám, deťom od šesť mesiacov do päť rokov, osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami a zdravotníckym pracovníkom. O očkovanie, ktoré sa považuje za najúčinnejšiu ochranou pred chrípkou, však na Slovensku nie je záujem dlhoročne. Odborníci na to vlani na jeseň upozorňovali aj poslancov Národnej rady SR, niektorí sa preto verejne dali zaočkovať.

Viac o téme: ChrípkaOčkovanie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9