Skrytý jav upozorní, že sa blíži smrť: Pacientov s infarktom spája zvláštny znak

28.09.2017

Vedci objavili nový príznak, ktorý upozorňuje na hroziace zlyhanie srdca. Väčšinu pacientov, ktorí prekonali infarkt, spája jeden znak, ktorý dopĺňa paletu známych príznakov ako vystreľujúcu bolesť z oblasti hrudníka, dýchavičnosť, pocit slabosti, závraty alebo silný pocit úzkosti.

 

Na pozoruhodný znak upozornil výskum Michiganskej štátnej univerzity, ktorej tím vedcov a lekárov skúmal stav koronárnych tepien u pacientov, ktorí prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu. Koronárne alebo vencovité tepny srdce zásobujú krvou a živinami a zohrávajú kľúčový význam pri jeho zlyhaní. Vedci zistili, že ak sú tieto tepny zanesené cholesterolom v kryštalickej, stvrdnutej forme, je to neklamný znak hroziaceho rizika infarktu. Tento typ cholesterolu totiž objavili až u 89 percent kardiakov po infarkte.

Čítajte viac: Nezvyčajný signál, že sa o vás pokúša mozgová porážka: Všímajte si túto časť tváre!

„Už v predchádzajúcich štúdiách sme zistili, že keď sa cholesterol z kvapalného stavu zmení na tuhý alebo kryštalický, jeho objem sa zväčší podobne ako pri vode a ľade,“ vysvetlil pre médiá George Abela, profesor medicíny z Michiganskej štátnej univerzity. Tento jav môže spôsobiť roztrhnutie steny koronárnej tepny a zamedziť tak prítoku krvi s následkom srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.

Spúšťa produkciu zápalových molekúl

Vedci sa zamerali na tvrdosť a veľkosť kryštálov cholesterolu v tepnách pacientov. Najhoršie riziko predstavovali najmä veľké zhluky jeho stvrdnutých foriem. Nielenže dokázali fyzicky poškodiť artérie, ale aktivovali aj produkciu zápalových molekúl s názvom interleukín-1 beta, ktoré dokážu zápaly tepien ešte viac zhoršovať. Infarktu a kryštalizácii cholesterolu možno podľa odborníkov predchádzať pravidelnou pohybovou aktivitou a zdravým stravovaním. Štúdia bola publikovaná v odbornom magazíne American Journal of Cardiology.

K zaujímavým výsledkom dospela aj nedávna štúdia vedcov z amerického inštitútu Intermountain Medical Center Heart. Vyplýva z nej, že najväčším indikátorom možnej infarktovej epizódy je ateroskleróza ciev, resp. ich zúženie a zosilnenie zvápenateným cievnym povlakom. Pôvodne sa uvažovalo len o tom, že prediktorom infarktu je mäkký cholesterol - cievny povlak z usadeného tuku.

 

 

 

Fotogaléria


Tagy:
srdce cholesterol infarkt

28.09.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia