Nebezpečné ochorenie ohrozuje Slovákov: Najväčší počet diagnostikovaných ľudí za jeden rok!

07.05.2017

Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia. Minulý rok lekári zaznamenali doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku (87), zomreli traja pacienti. Štádium AIDS malo desať ľudí.


Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší výskyt je v Bratislavskom kraji.

"Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším počtom prípadov HIV infekcie," píše ÚVZ SR v najnovšej správe.

Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku sledovať od roku 1985. Do konca minulého roka ich zaznamenali u 898 ľudí, z toho Slovákov bolo 756 a zvyšok cudzinci. Asi u 100 Slovákov prešla HIV infekcia do štádia AIDS, zomrelo 62 HIV infikovaných ľudí, z toho 48 v štádiu AIDS.

V skutočnosti ich môže byť viac

Odborníci predpokladajú, že HIV pozitívnych je na Slovensku viac. Na jedného diagnostikovaného pacienta podľa nich pripadajú dvaja ľudia, ktorí o ochorení nevedia. Slovenskí vedci prednedávnom informovali, že pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc.


Nepríjemnosti, ktoré sa vám môžu stať po sexe: S týmto treba rátať!


HIV infekciou sa väčšinou nakazia muži majúci sex s mužmi. Za celé sledované obdobie takto ochoreli vo viac ako 64 percentách. Heterosexuálnym stykom sa infekcia preniesla v takmer 24 percentách, injekčným užívaním drog v asi dvoch percentách. "Preniesla sa už aj cez transfúziu krvi," píše úrad. Stalo sa to Slovákovi mimo SR v roku 1986. Štatisticky sa vírus takto cez sledované obdobie preniesol v asi 0,1 percenta prípadoch. Vo viac ako deviatich percentách "nebol spôsob prenosu stanovený".

O víruse

HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, podávaním liekov ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom, krvou a z matky na dieťa.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.

Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Čítajte tiež: Používate pri pečení stále alobal? O tomto by ste mali vedieť!

07.05.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia