Koniec najväčšej záhady déjà vu: Skutočná pravda o tom, prečo ho prežívame!

07.07.2019

Je zahalený rúškom tajomstva. Doteraz sa ho snažili vysvetliť stovky vedcov. Fenomén déjà vu sa týka mnohých z nás. Prídeme na určité miesto, na ktorom sme ešte nikdy neboli, no zrazu máme pocit, že to tam poznáme. Ako je možné, že sa to občas deje?

Dvaja z troch ľudí by vedeli rozprávať o tom, ako zažili déjà vu. Ocitli sa v situácii, o ktorej sú presvedčení, že ju už zažili, pritom sa stala prvýkrát v ich živote. Niet divu, že si tento fenomén získal veľkú pozornosť bežných ľudí i odborníkov, ktorí sa ho snažili odhaliť. Medzi nich patria aj vedci, ktorí publikovali svoju štúdiu v odbornom časopise Psychonomic Bulletin & Review. Prišli so zaujímavým záverom, ktorý odkrýva tajomstvo tohto fenoménu!

Čítajte tiež: Škody, ktoré na vašom tele môže napáchať smoothies: Po tomto sa naň budete pozerať inak

Déjà vu znamená vo francúzskom jazyku, že ste niečo už videli. Ide o fenomén, ktorý sa doteraz nepodarilo odborníkom objasniť, keďže tieto dojmy neprichádzajú často, ale len náhodne. Jedna štúdia však pomocou psychologických techník poodhalila tajomstvo tohto fenoménu.

Už sme dané miesto videli

V roku 2009 zrealizovali odborníci výskum, v ktorom sa snažili zistiť, či déjà vu nevyvoláva vstup do neznámeho prostredia, ktoré sa podobá nejakému známemu, ktoré sme už videli. Účastníkom štúdie boli ukázané obrázky miest, ktoré spolu nijako nesúviseli (napr. oplotený dvor alebo šatňu). Zažili déjà vu, keďže oba obrázky mali podobnú kompozíciu. Výskumníci tak dospeli k záveru, že tam bola pravdepodobne súvislosť medzi déjà vu a pocitmi poznania známeho.

 

Časté cestovanie

Vedci taktiež prišli na to, že ľudia, ktorí veľa cestujú a tí, ktorí si dokážu spomenúť na svoje sny, majú pravdepodobne viac skúseností s týmto fenoménom než tí, ktorí veľa času trávia doma alebo sny si nikdy nepamätajú. Prvá skupina ľudí môže čerpať zo širokého spektra zdrojov, jednoducho povedané, viac zažili, majú viac skúseností a tým aj bujnejšiu fantáziu. Zrejme preto sa im často stáva, že zažijú déjà vu.

Poškodenie mozgu

Niektorí ľudia, ktorí trpia epilepsiou (typ epilepsie, ku ktorému dochádza v časti mozgu, ktorá spracováva krátkodobú pamäť) majú skúsenosti s déjà vu tesne predtým, než dostanú záchvat, čo by mohlo byť znamenie, že tento jav môže byť spojený s aktivitou časti mozgu, ktorá aktivuje spomienky. Navyše, niektorí odborníci sa domnievajú, že déjà vu sa odvíja od druhu narušenia neurónov v mozgu, hovorí Dr. Medalia. Jednoducho, môže súvisieť s poškodením mozgu.

Fotogaléria

07.07.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka  |  Zdroj: health.com

Ďalšie články