Prekladáte si nohu cez nohu? Nevinný zvyk môže ohroziť vaše zdravie!

Spôsobujú prekrížené nohy vyšší krvný tlak? Závery nie sú jednoznačné.
Zdroj: thinkstock.com
09.11.2015

Je pre vás znakom sedieť s prekríženými nohami alebo uprednostňujete kolená pri sebe a mierne nahnuté? Nech už sedíte akokoľvek, prekrížené nohy sú predmetom diskusií takmer neustále. Spôsobujú kŕčové žily alebo nie? Zvyšuje takéto sedenie krvný tlak alebo nie?

Na túto tému vzniklo niekoľko štúdií, ktoré buď popierajú alebo dokazujú, či prekladanie nôh spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku. 

Pokles nôh ako dôsledok 

Na jednej strane je dlhodobé sedenie v takejto polohe spôsobuje určite obmedzenia, na druhej strane je logické, že dlho s prekríženými nohami nevydržíme. Ak sa totiž začneme cítiť v tejto polohe nepohodlne, jednoducho si nohy vymeníme alebo sa ideme poprechádzať. Niektorým ženám spôsobuje mravčanie v nohách, ak nejde o chronický stav, tak to odznie do niekoľkých minút. 

Ak v takejto polohe vydržíme dlho a robíme ju pravidelne, môže prísť k stavu ochromenia peroneálneho nervu. To spôsobuje takzvaný pokles nohy. Spôsobuje obtiažne zdvíhanie prednej časti nohy. Nie je to choroba, je to známka neurologického alebo svalového či anatomického problému. Môže to byť dočasný stav, ale prejsť môže aj do trvalého stavu.

Ako je to s krvným tlakom?

Nebezpečenstvo zvyšovania krvného tlaku sa tiež pripisuje spôsobu, akým mnohé ženy ale aj muži sedia. Aj tu je to „súboj“ viacerých štúdií.

Spomeniete si, čo vám hovorí sestrička pri meraní krvného tlaku? Okrem toho, že máte sedieť pokojne, nohy nemáte mať prekrížené ale voľne položené na zemi. Vychádza to z poznatku, že prekrížené nohy môžu spôsobovať vyššie hodnoty krvného tlaku.

Štúdia, ktorá priniesla tento poznatok tiež tvrdí, že ak budeme mať nohy prekrížené a zmeriame si tlak, hodnoty budú vyššie. Ak nohy položíme voľne na zem, po troch minútach budú hodnoty tlaku na nižšej úrovni, respektíve rovnaké ako boli tie pôvodné.

Dôvody, prečo tlak stúpa pri prekrížených nohách

Prvým dôvodom zvyšovania tlaku je prietok krvi. Ak si nohy prekrížime, krv bude prúdiť z nôh do hrudníka a v srdci sa tak objaví vyššie množstvo krvi.

Druhou, alternatívnejšou cestou pre pochopenie zvýšeného prietoku krvi je izometrický výkon svalov na nohe. Izometrická kontrakcia je svalová činnosť, pri ktorom sval nevykonáva pohyb, teda sa nemení jeho dĺžka, ale mení sa napätie vo svaloch. Tak sa v samotnej podstate zvyšuje odpor krvi v cievach.

Prekladaním nôh ku kŕčovým žilám? 

"Kŕčové žily, alebo odborne varixy sú vystupujúce kľukaté žily, ktoré sú viditeľné nad úrovňou pokožky najčastejšie na vnútornej a zadnej strane predkolenia. Žily predstavujú cestu, ktorou sa krv vracia z tela naspäť do srdca. Ak je plynulý tok krvi narušený, funkčnosť žilových chlopní sa zhoršuje a tlak krvi poškodzuje a roztláča ďalšie zatiaľ funkčné chlopne. Cievy, resp. žily sa tým rozširujú a celý stav sa zhoršuje," vyjadrila sa pre náš portál primárka dermatologicko -laserovej kliniky Tomar, Mudr. Adriana Tomeková.

Zároveň dodala, že kŕočvé žuly často bolia alebo pália a ľudia z nich mávajú komplexy. Na vznik však má vplyv genetika a dedičné predispozície. Dodáva, že málo pohybu a veľa sedenia k ich tvorbe jednoznačne prispieva. Výnimkou nie je ani prekladanie nôh. 

"Je to práve preto, že plynulosť toku krvi je takto v nohách spomalená, oslabená a nie je taká plynulá," dodala pani doktorka Tomeková. 

Problémy s kŕčovými žilami zo začiatku nie sú viditeľné, nohy puchnú a pocit akoby sme mali naše nohy "tonu" je častý. Lekára by sme mali pri podobných pocitoch navštíviť čo najrýchlejšie. 

Hrozba pre neliečených

Menia sa štúdie, menia sa výskumy. Čo sa nemení je fakt, že prekríženie nôh je hrozba pre ľudí, ktorí trpia vysokým krvným tlakom a neliečia ho. Prekrížené nohy môže narobiť problémy aj pacientom, ktorí trpia na zrazeniny, respektíve sa u nich takýto stav objavil. Práve tým sa neodporúča dlhodobo mať prekrížené nohy, čo by ich stav mohol ešte zhoršiť.

Čo je na prekrížených nohách pozitívne? Najmä to, že nás dokážu „zachrániť“. Teda nedokážu zachrániť život, dokážu ale pomôcť pri pocite mdlôb či závratov

Čítajte tiež: Chyba, ktorej by sme sa mali večer vyvarovať: Umývanie zubov ovplyvňuje náš spánok!

09.11.2015  |  Text: Katka   |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: red, bbc.com, yahoo.com/health, wsj.com

Ďalšie články

Gurman.sk

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia