Prekabáťte poľadovicu: Triky, ako bezpečne prejsť po klzisku

04.02.2014

Len nádej nás chráni od krkolomných pádov na šmykľavom chodníku. Niektoré časti chodníkov nie sú ošetrené posypom, preto musíme prispôsobovať chôdzu zľadovatenému terénu.

Stačí jeden neopatrný krok a človek sa môže ocitnúť po nepríjemnom páde na zemi. Neraz to môže byť zlomenina členka, úraz kolena, či vážnejšie zranenie chrbtice. Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Petra Stano Maťašovskej, si ľudia pri páde najčastejšie porania ruky a nohy, vo vážnejších prípadoch si zlomia členky, zápästia, kľúčne kosti, rebrá, panvy. UNB v tejto zimnej sezóne ešte nezažila takú dramatickú situáciu, aká bola cez víkend. Lekári ošetrili desiatky ľudí, ktorí sa zranili po páde na zamrznutých chodníkoch a cestách.

Aby ste chôdzu v poľadovici prežili bez ujmy na zdraví, pomôžu vám nasledovné triky.

Ako prejsť poľadovicu bez ujmy na zdraví?

  • Robte malé kroky.
  • Majte pokrčené kroky.
  • Nikam sa neponáhľajte, kráčajte pomaly. Inak hrozí nepríjemný pád.
  • Riziko pádu zvyšuje ťažký batoh. Keďže znižuje schopnosť udržať rovnováhu, ľahko môžete skončiť na zemi.  Ak viete, že je na chodníkoch poľadovica, zoberte si so sebou čo najmenej vecí.
  • Ak máte pred sebou klzké schody, pridŕžajte sa zábradlia. Nohy klaďte na každý schod opatrne a postavte sa celou plochou nohy.
  • Vždy sa niečoho pridržiavajte, ak máte možnosť.
  • Ak padáte, pokrčte končatiny a pri páde dozadu sa snažte pritiahnuť bradu. Tak nedopadnete plnou silou na hlavu.

Čo môže pomôcť?

Protišmykové návleky

Výborné sú gumené návleky s kovovými hrotmi. Výrazne znižujú riziko pošmyknutia a následného pádu. Jednoducho si ich navlečiete na obuv a ihneď budete pripravení na chôdzu po klzkom chodníku. Zoženiete ich v zdravotníckych potrebách, športových obchodoch či e-shopoch približne za 5 eur. V predajniach obuvi dostanete napr. tzv. protišmykové labky - gumené podrážky na spôsob horolezeckých mačiek.

Trekkingové palice

Dobrou pomôckou sú aj trekkingové palice. Aj keď sú vhodné hlavne na Nordic Walking čiže severskú chôdzu, dobre vám poslúžia i v poľadovici. Pred chôdzou po šmykľavom teréne si nezabudnite sňať gumené nástavce, pod ktorými sú kovové hroty. Tieto palice sú ľahké a predstavujú dostatočnú podperu na klzkom teréne. Dostanete ich v športových obchodoch od 17 eur. Môžete si kúpiť i špeciálnu trekkingovú obuv, ktorá má protišmykovú podrážku.

Pevné členky

Po šmykľavom teréne sa vám bude najlepšie chodiť s pevnými topánkami s nízkom podpätkom a výrazným dezénom, fixujúce členok. Chôdzu v poľadovici uľahčí aj zubatá podrážka. Zabudnite na kožené a plastové podrážky!

Ďalšie triky

  • Na riskantnú ľadovú drezúru sú výborné tekuté reťaze. Aj keď sa používajú skôr na pneumatiky ako prvá pomoc na cestách pokrytých ľadom a stav obuvi nie je potom práve najlepší, minimalizujú riziko možného pádu. Nasprejujte si spodky topánok tekutými reťazami a môžete vyraziť!
  • Natiahnite si na zimnú obuv staré ponožky. Po šmykľavom chodníku sa vám bude hneď chodiť lepšie.

Pozrite sa na nižšie priložené video, ktoré ukazuje, aký je rozdiel prejsť klzký chodník s topánkami bez a s protišmykovými násadami!

04.02.2014  |  Text: Janka   |  Foto: SITA  |  Zdroj: TASR, red

Ďalšie články

Diskusia