Štvrtok27. marec 2025, meniny má Alena, zajtra Soňa

Odborníčka radí: Mykoplazmové respiračné infekcie - aký je stav a ako si s nimi poradiť?

MUDr. Anna Forgáčová
MUDr. Anna Forgáčová (Zdroj: AGEL SK)

Dýchacie cesty sú často vystavené riziku infekcií z rôznych mikroorganizmov. Mykoplazmy patria medzi tzv. atypické respiračné patogény, ktoré sa začali intenzívne sledovať až v 90. rokoch minulého storočia. Okrem Mycoplasma pneumoniae sem patria aj chlamýdie a legionella species, ale medzi atypické patogény sú zaradené aj niektoré respiračné vírusy.

Podľa pneumologičky Nemocnice AGEL Levice MUDr. Anny Forgáčovej sa mykoplazmové infekcie vyskytujú pomerne často a netreba ich podceňovať, ale ani z nich robiť zbytočného strašiaka. Najčastejšie postihujú mladšie vekové kategórie a osoby v strednom veku, kým u starších ľudí je ich výskyt menej častý. Výskyt mykoplazmových infekcií prebieha vo viacročných cykloch a nie je sezónne obmedzený – infekcie sa môžu objaviť nielen v zimných či jesenných mesiacoch, ale aj počas leta.

Nárast výskytu v roku 2024

Práve v minulom roku sme zaznamenali výrazný nárast výskytu mykoplazmových infekcií. Prvé zvýšenie počtu prípadov nastalo už v auguste 2024, pričom infekcie pokračovali cez jeseň až do Vianoc. Po sviatkoch došlo k miernemu poklesu, no od polovice januára 2025 evidujeme ich pretrvávajúci výskyt," uviedla MUDr. Forgáčová.

Príznaky a diagnostika

Inkubačná doba mykoplazmovej infekcie sa pohybuje od 1 do 3 týždňov. Infekcia sa prenáša kvapôčkovou cestou pri kašli alebo kýchaní.Medzi prvotné príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy a hrdla, ku ktorým sa postupne pridružuje suchý kašeľ alebo kašeľ s obťažným vykašliavaním hlienu. U približne 20 % pacientov môže infekcia prebiehať bez príznakov, zatiaľ čo 70 % infikovaných pacientov má tonzillofaryngitídu alebo tracheobronchitídu. Pri komplikáciách sa môže rozvinúť pneumónia, ktorá sa prejavuje pretrvávajúcou horúčkou, únavou, ťažkým kašľom a dýchavicou,“ pokračuje doktorka Forgačová. Diagnostika mykoplazmovej infekcie sa vykonáva najčastejšie sérologicky, na základe detekcie protilátok v triede IgM a IgA. Pri pneumónii röntgenologické snímky pľúc odhaľujú škvrnito-pruhovité zatienenia, ktoré môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov po liečbe.

Liečba a odporúčania

Pri potvrdení mykoplazmovej infekcie sú liekom voľby makrolidové antibiotiká. V prípade alergie na makrolidy sa u dospelých pacientov pristupuje k tetracyklínovým antibiotikám a pri rezistencii na tieto skupiny liekov sa používajú respiračné chinolóny, ako levofloxacín alebo moxifloxacín.

  • Nekomplikované infekcie sa liečia 7-10 dní.
  • Pneumónia u pacientov mladších ako 65 rokov sa zvyčajne lieči 14 dní.
  • Imunokompromitovaní pacienti a pacienti nad 65 rokov vyžadujú liečbu fluorovanými chinolónmi po dobu 21 dní.

Počas infekcie sa tvoria zápalové cytokíny, ktoré dráždia kašľové receptory a spôsobujú pretrvávajúci kašeľ aj po vyliečení infekcie. Tento postinfekčný kašeľ môže trvať aj niekoľko mesiacov a u niektorých pacientov spôsobiť astmatické príznaky, ako pískanie na prieduškách a pocit nedostatku vzduchu.

„Hoci mykoplazmy neraz spôsobujú nepríjemné a dlhotrvajúce ťažkosti, vo väčšine prípadov nepredstavujú vážnejšie nebezpečenstvo," hovorí MUDr. Forgáčová. Dodáva, že ambulantná liečba je často dostatočná, avšak v posledných rokoch sa pneumológovia častejšie stretávajú s rezistenciou na makrolidové antibiotiká, čo vedie k zvýšenej potrebe použitia respiračných chinolónov.
Pre verejnosť ostáva dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ako je hygiena rúk, nosenie respirátorov v sezónnych obdobiach vysokého výskytu infekcií a vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami.

Viac o téme: PneumologičkaRespičané infekcieMykoplazmové respiračné infekciePneumológiaMUDr. Anna Forgáčová
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9