Vedeli ste, že zväčšená prostata postihuje polovicu všetkých mužov vo veku 60 rokov? Čím je väčšia, tým viac tlačí na močovú trubicu a spôsobuje celý rad nepríjemností a nepohody.
Prostata je žľaza v tvare vlašského orecha, ktorá sa nachádza na dne močového mechúra obklopujúceho močovú trubicu. Je dôležitou súčasťou mužského reprodukčného systému a jej hlavnou funkciou je tvorba a zhromažďovanie semena. S vekom, zvyčajne po 50-tke, sa zväčšuje. Presná príčina nie je známa, ale zvyčajne zahŕňa hormonálne, genetické, diétne aj geografické faktory, tvrdí portál healthshots.com. Zväčšená prostata je jedným z najčastejších ochorení postihujúcich starších mužov, no je súčasťou fyziologického starnutia.
Zväčšenie prostaty môže nastať v troch prípadoch:
Benígna hyperplázia prostaty.
Ide o nerakovinové zväčšenie, ku ktorému dochádza v dôsledku nadmerného rastu buniek.
Prostatitída
Zápal alebo infekcia v prostate, ktorá spôsobuje bolesť v genitáliách, vedie k problémom s močením, spôsobuje bolesť brucha, horúčku alebo zimnicu.
Rakovina
Orgán sa zväčší v dôsledku rakovinového rastu prostaty.
Aké sú príznaky zväčšenia prostaty?
Zväčšená prostata vzhľadom na svoju polohu okolo močového kanála vyvíja tlak na rúru, čo vedie k rôznym príznakom nazývaným LUTS (Symptómy dolných močových ciest). Patrí sem:
- Zníženie prúdu moču. Pre pacientov so zväčšenou prostatou je ťažké začať močiť.
- Frekvencia močenia. Tlak v močovom mechúre sa zvyšuje, prejavuje sa to nutkaním ísť na záchod, častým močením a občasný únik moču.
- Noktúria. Časté nočné vstávanie na močenie je jedným z prvých a najčastejších príznakov zväčšenia prostaty.
- Pocit neúplného vyprázdňovania. V močovom mechúre zostáva zvyškový moč.
- Prerušovanie pri močení. Prerušovaný prúd moču v dôsledku stlačenia prostaty.
- Krv v moči. Ak je prostata zapálená alebo ak sa v močovom mechúre nachádza kameň, môže sa vyskytnúť hematúria.
- Retencia moču. Zväčšená prostata úplne stlačí priechod moču. V tomto prípade je potrebná Foleysova katetrizácia a operácia.
Diagnóza zväčšenia prostaty
Vyšetrenie sa začína anamnézou symptómov, ako je napríklad ich závažnosť a trvanie. Pre tieto prostatické symptómy bol vyvinutý skórovací systém a pacienti sú zaradení do kategórií s miernymi, strednými alebo závažnými LUTS. Potom nasleduje fyzikálne vyšetrenie, kde urológ urobí prstové vyšetrenie prostaty a skontroluje jej veľkosť a konzistenciu. Pri diagnostikovaní pomáha aj ultrazvukové vyšetrenie brucha. Odborník vďaka nemu zistí jej stav a zároveň odhalí, ako sú na tom močový mechúr a obličky pacienta. Skenovanie sa vykonáva po vyprázdnení pacienta, ak by náhodou ostal zvyškový moč v močovom mechúre.
Liečba a prevencia
Liečba zväčšenej prostaty závisí od závažnosti symptómov. Ak má pacient len mierne príznaky, nie je okamžite potrebná. Pomôcť môže aj zmena životného štýlu, ako napríklad:
- Pitie menej alkoholu, kofeínu a šumivých nápojov
- Obmedzenie príjmu umelých sladidiel
- Pravidelné cvičenie
- Popíjanie menšieho množstva tekutín večer
Keď sú príznaky stredne závažné až závažné, odborník predpíše pacientovi lieky na zmenšenie prostaty a uvoľnenie vývodu močového mechúra. Chirurgický zákrok sa zvyčajne odporúča len v závažných príznakoch, ako je zadržiavanie moču, opakujúce sa infekcie močových ciest, kamene v močovom mechúri alebo zlyhanie obličiek.