Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

Vyzerajú podobne, ale sú odlišné: Ako rozoznať pupienok od oparu?

(Zdroj: GettyImages)

Pupienky či opary okolo úst vedia poriadne potrápiť. Sú bolestivé a spôsobujú nepohodlie pri jedení aj rozprávaní. Hoci ide o odlišné kožné problémy, na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne. Aký je medzi nimi teda rozdiel?

Pupienok

Pupienky alebo čierne bodky sa objavia vtedy, keď sa póry zablokujú v dôsledku mastnoty a nahromadenia odumretých buniek. Keď sa do nich dostanú navyše baktérie, infekcia je na svete. Najčastejšie sa prejavujú vo forme červených hrbolčekov, často sú naplnené hnisom. Môžu sa objaviť takmer kdekoľvek na tvári, väčšinou však na čele, nose, lícach a dokonca aj na okraji pier, ktoré však nepresiahnu, píše sa na steptohealth.com.

Opar

Akákoľvek infekcia spôsobená vírusom herpes simplex (HSV) sa nazýva herpes alebo opar. Môže postihnúť rôzne oblasti tela, ale uprednostňuje sliznice. Prenáša sa slinami alebo kontaktom s infikovanými ľuďmi. Veľmi ľahko sa šíri a je celkom bežný. Najčastejšie sa prejavuje vo forme jedného alebo viacerých červených pľuzgierov priamo na hornej či dolnej pere, ale aj medzi ústami a nosom. Herpes je mierne bolestivý, páli, koža okolo neho je často napnutá. Nakoniec pľuzgier praskne a vytečie z neho tekutina. Jedným zo spôsobov, ako rozpoznať rozdiel medzi pupienkom a oparom, je jeho bublinkový vzhľad.

Rozdiely medzi pupienkom a oparom

Aj keď existujú určité podobnosti medzi týmito dvoma kožnými problémami, je možné ich rozpoznať. Ako sa líšia?

Tvar

Opar vyzerá ako bublina, ale keď ich je niekoľko spolu, môžu vyzerať ako zhluk ostrovov. Pupienok je hrbolček s viac zaobleným tvarom.

Farba

Na začiatku má herpes číru až perleťovú farbu, neskôr sa stáva žltkastým. Pupienok je skôr červený, keď dozrie, zbledne.

Poloha

Pupienky sa môžu objaviť na okraji pery, ale nikdy nie vo vnútri. Toto je jedna z vlastností, ktorá najlepšie odlišuje pupienok od herpesu.

Trvanie

Úplne vyliečenie oparu trvá 2 až 3 týždne, pupienok zmizne za 3 až 7 dní.

Dôsledky

Herpes zmizne bez zanechania stôp alebo jaziev, hoci sa môže znova objaviť na tom istom mieste. Pupienky môžu zanechať stopy vo forme jamôk, rýh alebo jaziev, najmä, keď sa s nimi neodborne manipuluje.

Reaktivácia

Po prvej infekcii zostáva HSV neaktívny, ale spí v tele po celý život. Má tendenciu sa reaktivovať v dôsledku stresu, porúch imunitného systému alebo horúčky.

Liečba pupienkov a oparov

Opary po čase sami ustúpia. Existujú však antivírusové lieky, ktoré v prípade potreby zmiernia nepohodlie. Ak sa užívajú na začiatku prepuknutia, znižujú závažnosť a trvanie epizódy. Existuje aj prírodná liečba, ktorá zahŕňa čierny čaj, jogurt, paradajky, sódu bikarbónu a med. Pomáhajú aj balzamy a masti na pery, zabraňujú vzniku suchosti a popraskaniu. Všetky prostriedky by sa mali aplikovať vatovým tampónom, nie prstami.

Lokálna liečba akné a pupienkov je často založená na krémoch a mastiach s obsahom kyseliny salicylovej, alfa-hydroxykyselín a benzoylperoxidu.

Dá sa pupienkom a oparom predchádzať?

Pri pupienkoch je to v celku jednoduché. Stačí sa o pleť dôkladne starať, denne ju čistiť a nekonzumovať potraviny s vysokým obsahom tuku. V prípade oparov by sa mali prijať opatrenia na zabránenie ich šírenia. Je dôležité vyhnúť sa praskaniu alebo dotyku vriedkov či bozkávaniu.

Viac o téme: HerpesOparPupienok
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9