Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

Reaktívna pokožka nie je to isté ako citlivá pokožka: Čo na ňu zaberá?

(Zdroj: GettyImages)

Reaktívna koža je bežný problém, ktorý trápi množstvo ľudí. Prejavuje sa začervenaním, suchosťou a podráždením, ktoré sa objaví náhle. V mnohých prípadoch sú príčiny neznáme.

Tento stav súvisí s nadmernou citlivosťou pokožky a je bežnejší u žien. Niektorí postihnutí pociťujú príznaky tak často, že ich nakoniec interpretujú ako normálne, i keď v realite nie sú. V skutočnosti mnohí dermatológovia ťažko klasifikujú tento typ pleti. Kožná reaktivita sa tiež často označuje ako citlivá, podráždená, intolerantná pokožka. Tieto pojmy však nie sú presné. Reaktívna pokožka nie je choroba sama o sebe, ale spôsobuje nepohodlie tým, ktorí ju zažívajú, píše sa na steptohealth.com. Čo ju teda spôsobuje?

Čo je reaktívna koža?

Ešte pred nejakým časom sa o tomto stave hovorilo ako o citlivej pokožke. Dermatológovia sa však domnievajú, že výraz reaktívna je presnejší. Je definovaná ako typ kože, ktorá spôsobuje nepríjemné pocity, vrátane pálenia, svrbenia, bolesti a štípania. Príznaky sa objavujú, a potom zmiznú. Spúšťačom je často nevhodná kozmetika. Existujú tri hypotézy, ktoré by mohli vysvetliť tento stav:

Epidermická

Naznačuje, že kožná bariéra nachádzajúca sa v epiderme je poškodená. Preto nechráni pokožku dostatočne pred vonkajšími vplyvmi.

Biochemická

Ide o anomálie v kanáloch známych ako TRP. Tie sa nachádzajú v najvonkajšej časti epidémie buniek a v nervových zakončeniach.

Neurogénna

Táto hypotéza naznačuje, že ľudia s reaktívnou pokožkou majú nižší počet intraepidermálnych nervových vlákien.

Odborníci tiež zistili, že existujú niektoré činidlá, ktoré spúšťajú reaktivitu v koži. Patria sem:

- určité druhy kozmetiky

- nepretržité vystavenie chemikáliám

- kontaminácia životného prostredia

- tepelné a radiačné ošetrenie

- extrémne teploty

- určité lieky

- stres

- nedostatok spánku

- nízka vlhkosť

- alkohol

- korenené jedlá

Aké kroky podniknúť, aby sa zabránilo reaktivite kože

Ľudia, ktorí trpia kožnou reaktivitou, by mali byť opatrní pri používaní výrobkov určených na pokožku. Najlepšie je poradiť sa s dermatológom, ktorý určí, čo je pre kožu postihnutého najlepšie.

Je tiež potrebné urobiť určité úpravy v kozmetickej rutine, ako aj optimalizovať čistenie a hydratáciu. Dôležitá je aj pravidelná  aplikácia opaľovacieho krému každé dve až tri hodiny. Človek by sa mal tiež vyhýbať kozmetike, ktorá obsahuje potenciálne dráždivé zložky, ako je propylénglykol, TCA, AHA a alkohol. Nemal by tiež používať krémy s retinoidmi a hydroxykyselinami, produkty proti starnutiu a silné exfolianty. Všetky tieto výrobky môžu kožu podráždiť.

Čo pomáha?

Na čistenie a hydratáciu reaktívnej pokožky je najlepšie používať pleťové vody a jemné krémy. Tieto produkty by ste mali aplikovať vklepávaním do pokožky. Niekedy dermatológovia postihnutým reaktivitou predpisujú lieky, ktoré sa bežne používajú na liečbu atopickej kože. Pri liečbe je veľmi dôležitá aj správna hydratácia. Neznamená to len používanie hydratačných produktov, ale aj pitie dostatočného množstva vody.

Viac o téme: DermatologiaKozaCitliva pokozkaReaktivna pokozka
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9