Tento neduh často spôsobuje bolesť a dokonca mení chuť jedla. Opuch chuťových pohárikov má viaceré príčiny. Môže za to trauma aj hromadenie toxínov. Čo pomáha?
Chuťové poháriky sú zmyslové receptory umiestnené na jazyku, ktoré po vystavení určitým druhom potravín môžu opuchnúť. Každý jeden je zložený z receptorových buniek, ktoré vysielajú nervové signály do mozgu. Vďaka nim dokážeme rozlíšiť sladkú, slanú, kyslú, horkú chuť a tiež umami, čo je japonské slovo, ktoré znamená chutné. Keď sú jazykové papily zapálené, bolia aj pri najmenšom dotyku, píše sa na steptohealth.com.
Opuchnuté chuťové poháriky
Tento stav je známy aj ako lingválna papilitída, pri ktorej sa vytvárajú malé červenkasté alebo belavé hrbolčeky na povrchu jazyka. Aké sú príčiny ich vzniku?
1. Hyperstimulácia
Vyskytuje sa častejšie po konzumácii pikantných alebo slaných jedál. Hyperstimulácia je spôsobená tým, že látky nachádzajúce sa v týchto druhoch potravín dráždia chuťové poháriky. Zápalu sa človek zbaví požitím studenej tekutiny alebo zjedením zmrzliny.
2. Toxíny na jazyku
Časté vystavenie jazyka toxínom, ako je alkohol alebo tabakový dym, spôsobuje podráždenie a zápal papíl. Belavý povlak je zvyčajne viditeľný ráno. Je to spôsob, akým ich telo odmieta. Aby ste sa ho zbavili, musíte sa zriecť popíjania a fajčenia.
3. Stres
Ako dobre vieme, stres môže negatívne ovplyvniť mnohé funkcie tela. Chuťové bunky nie sú výnimkou. Ak telo trpí emocionálne, často je vystavené aj hormonálnym poruchám a iným zdravotným problémom. Jedným z príznakov sú afty v ústach a aj zápal chuťových pohárikov v dôsledku dysfunkcie imunitného systému. Jazyk a iné časti tela vtedy absorbujú veľké množstvo baktérií. Ak je spúšťačom stres, je dobré vyhľadať pomoc odborníka.
4. Trauma
Trauma jazyka je zvyčajne spôsobená náhodným uhryznutím alebo poranením počas zubných zákrokov. Výsledkom je, že papily okamžite opuchnú a aj bolia. Mení sa aj samotné tkanivo jazyka. Ako vieme, tento orgán je súborom svalov a môže byť zranený rovnako ako ktorýkoľvek iný. V prípade opuchnutých chuťových pohárikov je vhodné natrieť postihnuté miesto glycerínom. Ak je zranenie vážne alebo bolesť pretrváva, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Špecialista určí ďalší postup.
5. Kandidóza ústnej dutiny
Ústna kandidóza, ako aj iné plesňové infekcie jazyka, sú ďalšími bežnými príčinami zápalu chuťových pohárikov. V týchto prípadoch je dobré čo najskôr vyhľadať lekára.
6. Popáleniny
Aj popálený jazyk môže spôsobiť opuch pohárikov. Vážnejšie popáleniny ich dokonca môžu poškodiť a následne zmeniť ich funkciu. V tomto prípade trvá hojenie o niečo dlhšie. Na začiatok pomôže vypitie studenej tekutiny. Tento jednoduchý úkon zníži pocit bolesti a zabráni šíreniu popálenín.
7. Imunosupresia
Akýkoľvek imunosupresívny stav spôsobuje, že infekčné a zápalové procesy sa objavujú častejšie, vrátane kožných lézií na jazyku. Deje sa to napríklad v prípade pacientov s HIV, s nekontrolovaným diabetes mellitus, príjemcov transplantátov a ľudí, ktorí z akéhokoľvek dôvodu chronicky konzumujú steroidy.
Zápal chuťových pohárikov je častý a niekedy veľmi nepríjemný. Našťastie, tejto nepríjemnosti sa dá zbaviť ľahko bez pomoci liekov a lekára. O jazyk sa len treba dobre postarať, dodržiavať správnu ústnu hygienu, a potom si človek môže opäť vychutnať všetky chute jedla a nápojov.