Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

FUJ, to čo je na nohách? Odstránite to bežnými kuchynskými pomocníkmi

(Zdroj: GettyImages)

Nohy sú dôležitou súčasťou tela. Odnesú nás, kam chceme, no často na ne zabúdame. Keď sa starostlivosť o ne zanedbá, stávajú sa ideálnym prostredím pre rast húb a vznik infekcií. Ako sa dá týchto nepríjemností zbaviť?

Aj keď nemusí ísť o závažný zdravotný problém, plesne na nohách môžu poriadne znepríjemniť život. Objavia sa vtedy, keď sa premnožia mikroorganizmy na koži. Ak sa neriešia, častokrát vedú k praskaniu, páleniu a iným nepríjemným a bolestivým príznakom, píše sa na steptohealth.com. Vznikajú medzi prstami a presúvajú sa smerom k nechtom a chodidlu. Medzi základné príznaky plesní patrí:

- nadmerná suchosť
- praskanie
- žltkasté tvrdé škvrny
- pocit pálenia
- svrbenie
- nepríjemné pachy

Aké druhy húb na nohách existujú?

Existujú dva druhy plesňových infekcií, ktoré postihujú chodidlá.

1. Atletická noha alebo tinea pedis

Ide o jednu z najčastejších infekcií. Vzhľadom na to, ako ľahko sa šíri, môže byť ťažké ju liečiť, ak nie je odhalená včas. Postihuje najmä športovcov kvôli teplu a potu vo vnútri topánok počas cvičenia, čím sa vytvára ideálne prostredie pre rast plesní. Toto sú jej najčastejšie symptómy:

- Priestor medzi štvrtým a piatym prstom je červený.
- Postihnutý pociťuje pálenie a svrbenie medzi prstami na nohách aj na chodidlách.
- Na prstoch a chodidle sa objavujú malé praskliny.
- Na koži sú viditeľné chrasty alebo pľuzgiere.
- Silný zápach, dokonca aj po umytí nôh.

2. Onychomykóza

Onychomykóza, je ďalšou plesňovou infekciou, ktorá je veľmi častá. Aj keď sa môže objaviť aj na nechtoch rúk, bežnejšie sa vyskytuje na nohách kvôli vlhkému a teplému prostrediu, ktoré vytvára nosenie topánok. Takto sa to prejavuje:

- Nechty majú žltkastú alebo sivastú farbu.
- Deformujú sa a lámu.
- Objavujú sa na nich biele škvrny.
- Nohy nepríjemne zapáchajú.

Boj s plesňou na nohách

Liečba plesní nôh závisí od závažnosti infekcie. Vo všeobecnosti je však vhodné udržiavať pokožku suchú a čo najlepšie vetranú. Okrem toho môžete použiť prírodné prostriedky, ktoré nielen pomôžu kontrolovať rast plesní, ale tiež zmiernia svrbenie a podráždenie. Čo zaberá?

1. Jablčný ocot

Jablčný ocot je kyslý a vďaka svojmu pH-regulačnému účinku na pokožku pomáha pri plesňových a bakteriálnych infekciách. Pravidelným používaním sa zbavíte odumretých kožných buniek a zatočíte s pocitom pálenia. Pridajte ho do teplej vody a namočte si nohy na 20 minút.

2. Čajovníkový olej

Olej z čajovníka je známy svojimi protiplesňovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Pridajte malé množstvo do teplej vody a namočte si nohy na 15 až 20 minút. Ak sa infekcia nachádza aj na nechtoch, pretierajte ich vatovým tampónom namočeným do oleja.

3. Prášok na pečenie

Exfoliačné a antiseptické účinky sódy bikarbóny urýchľujú proces hojenia pokožky postihnutej plesňou. Pripravte si pastu z jedlej sódy a vody a jemnými masážnymi pohybmi ju vtierajte do chodidiel. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom opláchnite.

4. Cesnak

Cesnak obsahuje zlúčeniny síry, ktoré mu dodávajú protiplesňové a antibakteriálne účinky. Roztlačte jeden strúčik a pastu votrite do oblasti postihnutej plesňou. Nechajte pôsobiť 20 minút, a potom opláchnite.

Rozhovor s Matúšovou - poruchy príjmu potravy u detí

Čerstvá citrónová šťava je účinným spôsobom boja proti plesňovým infekciám nôh a nechtov.

Jej prírodné kyseliny regulujú pH pokožky a menia prostredie, ktoré tieto mikroorganizmy potrebujú na svoj rast. Naneste citrónovú šťavu na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť 20 minút.

Viac o téme: PlesenPlesen na nohach
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9