Unikátna náplasť na VIDEU by mohla pomôcť pacientom po infarkte

20.06.2019

Náplasť s miliónmi pulzujúcimi kmeňovými bunkami môže podľa vedcov pomôcť opraviť škody po infarkte. S veľkosťou tri krát dva centimetre sa náplasť, vyrobená v laboratóriu zo vzoriek vlastných buniek pacienta, prišije na srdce. V tele sa následne premení na zdravý pracujúci sval. Uvoľňuje tiež chemikálie, ktoré opravujú a regenerujú existujúce srdcové bunky.

Testy na králikoch ukazujú, že by malo ísť o bezpečný zákrok, uviedli na konferencii v anglickom Manchestri experti z Imperial College London. Testovania na pacientoch by sa podľa British Cardiovascular Society mohli začať v nasledujúcich dvoch rokoch.

Čítajte viac: Diagnóza, ktorú si Slováci mýlia s infarktom: Do piatich rokov zomiera každý druhý

K infarktu dochádza, keď upchatá artéria blokuje prívod krvi do srdcového svalu, ktorý následne nedostáva kyslík a živiny. Môže to viesť k oslabeniu pumpujúcej funkcie srdca a jeho nevyliečiteľnému poškodeniu.

Črtá sa nádejná liečba?

„Dúfame, že jedného dňa budeme môcť zaradiť srdcové náplaste medzi liečbu, ktorú budú môcť lekári rutinne ponúkať pacientom po zlyhaní srdca,“ povedal vedec Richard Jabbour. „Mohli by sme takúto náplasť predpísať spolu s liekmi pre niekoho so srdcovým zlyhaním, vybrať ju z priehradky a pacientovi priamo implantovať,“ dodal.

„Zlyhanie srdca je vysiľujúci a život meniaci stav, na ktorý nie je liek, čo robí každodenné povinnosti neuveriteľne zložitými. Ak sa nám podarí dať srdce dokopy a pomôcť mu vyliečiť sa, mohli by sme zmeniť týmto ľuďom vyhliadky,“ dodal profesor Metin Avkiran z British Heart Foundation, ktorá výskum financovala.

 


Tagy:
náplasť po infarkte

20.06.2019  |  Foto: Youtube/BBC London Video: Youtube/BBC London  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia