Vytrhnúť je jednoduchšie ako liečiť: Skúsený zubár opísal, čo by pomohlo väčšine pacientov

18.06.2019

V minulosti ich zubári obyčajne trhali, dnes sa ich už snažia zachraňovať. Aj pokazený a boľavý zub ešte nemusí patriť do koša, hovorí prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Bratislave Vlastimil Graus.

Kvalitné ošetrenie zuba môže trvať niekoľko hodín, no vlastný zachovaný zub je lepší než akýkoľvek implantát, pretože je to látka telu vlastná. „Žiaľ, mnoho zubárov sa stavia k zubom, ktoré boli v minulosti ošetrené nedostatočne alebo ich liečenie vyzerá komplikovane, skôr tak, že navrhnú ich vytrhnutie,“ konštatuje prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Bratislave Vlastimil Graus. Vytrhnutie je podľa neho pre zubára jednoduchšie, no nie každý zub, ktorý bol v minulosti ošetrený a javí nejaké známky zápalu na svojom koreni, patrí do koša.

Čítajte viac: Nový objav môže vysvetliť medicínsku záhadu: Riziko rakoviny čriev odhaľujú aj zuby!

„Vo väčšine prípadov sa dá urobiť revízia ošetrenia, kompletne sa odstránia staré výplne a urobí sa revízia celého systému, pretože nejde len o jednu rúrku, ktorú by bolo treba vyčistiť, ale o celý systém koreňových kanálikov,“ hovorí Graus o endodontickom, teda hĺbkovom, ošetrení zuba. To trvá spravidla niekoľko hodín. Na Slovensku sa mu venujú lekári združení v Slovenskej endodontickej spoločnosti (SES) Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).

Čítajte viac: Čo sa stane, ak si nevymeníte starú zubnú kefku? S týmto nikto nepočítal!

Najčastejšími príčinami straty zubov sú podľa SES zubné kazy a následky parodontopatií. Obidve spôsobuje kombinácia patogénnych mikroorganizmov s nedostatočnou ústnou hygienou a nesprávnymi stravovacími návykmi. V uplynulých 15 rokoch na Slovensku zaviedli na viacerých školách výučbu dentálnych hygieničiek a SKZL sa snaží presadiť a podporovať viacero programov, ktorých cieľom je zlepšenie orálneho zdravia obyvateľstva.

Úspešnosť endodontickej liečby je vysoká

Podľa epidemiologických štúdií sa ošetrenie koreňových kanálikov často spája s nedostatkom času a nevenovaním patričnej pozornosti röntgenovej diagnostike a endodontickému ošetreniu. Úspešnosť endodontickej liečby je podľa odbornej literatúry u imunitne zdravých ľudí 95 až 98 percent. Podobné výsledky možno podľa SES dosiahnuť aj pri revíziách, ak neboli poškodené steny koreňových kanálikov. Čím menej bolo do koreňových kanálikov pôvodne zasahované, tým lepšia je prognóza ďalšieho ošetrenia.

„Koreňový kanálik s jeho množstvom zakončení možno prirovnať k delte rieky, ktorá ústi do mora. Celý tento koreňový systém treba dôkladne dekontaminovať a vyčistiť, aby tam zostalo čo najmenej mikroorganizmov, ktoré by v budúcnosti mohli robiť problémy,“ priblížil Graus. Potom zub potrebuje následné ošetrenie a treba ho stabilizovať, aby nedošlo k jeho neskoršiemu preťaženiu, zlomeniu a iným následkom. Podľa odborníka sa to robí zubnou polokorunkou, zvanou aj onlay, či korunkou, ktorá môže byť napríklad súčasťou mostíka.

Fotogaléria


Tagy:
zubár trhanie boľavý zub

18.06.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia