Skvelá správa pre ľudí s vysokým cholesterolom: Lekári ohlásili nový typ lieku

29.03.2019

Nový typ lieku založený na kyseline bempedovej môže byť ďalším prostriedkom v boji proti zlému cholesterolu. Podľa odborníkov by mohol byť nádejou najmä pre tých pacientov, ktorí kvôli vedľajším účinkom nemôžu užívať statíny.

Podľa medzinárodnej štúdie uverejnenej v New England Journal of Medicine znižuje nový liek s kyselinou bempedovou cholesterol u ľudí, ktorým jeho hladina neklesá napriek užívaniu liekov na báze statínov. Vedci dúfajú, že by nová terapia mohla pomôcť tiež pacientom, ktorí nemôžu statíny pre ich vedľajšie účinky užívať, preto požiadali príslušné úrady vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, aby zvážili schválenie tohto lieku.

Čítajte viac: Každý tretí Slovák robí rovnakú chybu: Spočiatku necítime bolesť a nevidíme nijaké príznaky

Iba vo Veľkej Británii zomrie ročne na srdcovocievne choroby približne 150-tisíc ľudí. Jedným z hlavných dôvodov je zlý cholesterol, ktorý upcháva cievy. Takéto upchatie môže byť fatálne, keď sa do srdca alebo mozgu nedostáva kyslík, čo môže viesť k infarktu a porážke.

Čítajte viac: Čo dokáže napáchať obyčajný grapefruit: Stačí jedna CHYBA a môžete skončiť na pohotovosti!

K znižovaniu zlého cholesterolu napomáha obmedzenie príjmu nasýtených tukov, zdravá diéta a pravidelné cvičenie. Neplatí to však pre každého, zlý cholesterol môže, skôr ako životný štýl, zvyšovať aj genetická predispozícia. Milióny ľudí sa snažia znížiť si zlý cholesterol v krvi medikamentóznou liečbou, najčastejšie statínmi. Avšak hlásené vedľajšie efekty a časté predpisovanie týchto liekov spustilo polemiky.

Bez vážnych vedľajších účinkov

Nový liek blokuje kľúčový enzým zodpovedný za cholesterol. Podľa profesora Nilesha Samanihi z British Heart Foundation statíny skvele fungujú pri znižovaní hladiny cholesterolu, avšak nový liek môže byť skutočne na prospech pre tých, ktorí ich nemôžu užívať alebo vyžadujú pre správnu hladinu cholesterolu ďalšiu liečbu. „Výskum ukazuje, že má potenciál znížiť riziko infarktu a porážky bez väčších vedľajších účinkov,“ dodal.

Na štúdii sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami alebo genetickou predispozíciou na vysoký cholesterol, ako aj ľudia, ktorí už lieky na zníženie cholesterolu (prevažne statíny) užívajú.

 

Fotogaléria


Tagy:
liek cholesterol statíny kyselina bempedová

29.03.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia