TOP medicínu robíme aj na Slovensku: VIDEO Takto vyzerá najmodernejšia operácia kĺbov!

03.01.2019

Šetrnejšie a rýchlejšie operácie ramien, kolien či členkov s využitím najmodernejších artroskopických operačných techník vykonávajú aj slovenskí lekári z Univerzitnej nemocnice v Bratislave a nemocnice v Ružomberku. Pacienti sa vďaka nim vracajú do normálneho života oveľa skôr a s menšími rizikami.

Menej invazívne zákroky, nižšie riziko a oveľa kratšia rekonvalescencia. To sú výhody operácií, ktoré sú vďaka školiacim kamiónom s vbudovanou operačnou sálou spoločnosti Arthrex dostupné aj pre slovenských poistencov. Lekári si najprv osvojujú prácu s novými metódami v mobilných tréningových laboratóriách, a kým sa dostanú k pacientovi, postup si musia niekoľkokrát vyskúšať aj na humánnych preparátoch.

Čítajte viac: Ortopéd Tomáš Jakubík o liečbe menisku: Trendom je zachovať to, čo je telu prirodzené

K novým metódam patrí voperovanie tzv. vnútornej ortézy, ktorá dokáže nahradiť sadrovú fixáciu. To znamená, že sa kĺb spevní zvnútra, poranené tkanivá sa môžu zahojiť a pacient sa zaobíde bez sadry. Súčasne sa rýchlejšie vráti do práce, pretože sa výrazne skráti doba jeho práceneschopnosti. Vnútorná ortéza - InternalBrace - je veľmi pevné špeciálne vlákno z polyesteru, ktoré členok či iné kĺby spevní. Pre bližšiu predstavu, vlákno je ešte pevnejšie ako rovnako hrubý oceľový drôt.

„Nie je to len európska, ale svetová úroveň. Operácie, ktoré vykonávame, majú jednu spoločnú vec - pacient je zotavený a uzdravený oveľa skôr ako pri bežných štandardných operáciách,“ uviedol docent Boris Šteňo, prednosta II. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK a UNB.

Ako ďalej dodal, nové artroskopické postupy zefektívňujú najmä operácie ramien, kolien a členkov. Príkladom môže byť pacient, ktorý má 50 až 60 rokov, zlyhal mu sval alebo šľacha v oblasti ramena, nevie sa najesť, učesať, nevie dvihnúť ruku, a tým pádom vykonávať bežné aktivity. Využitím nových operačných metód už nemusí byť odkázaný napríklad na umelý kĺb. Lekári mu vedia nefunkčné svaly či šľachy nahradiť pomocou vlastného štepu a špeciálneho materiálu, ktorý je kompatibilný s telom.

Už po mesiaci môže pacient športovať

Kým v minulosti musel pacient podstúpiť otvorenú operáciu vrátane dlhej rehabilitácie a rekonvalescencie, dnes môže už do mesiaca vykonávať bežné úkony, dokonca aj športovať. Preto sú moderné operácie kolien, bedier, členkov, lakťov alebo zápästí prvou voľbou aj v prípade profesionálnych športovcov.

Kamión do vybraných slovenských nemocníc priviezla spoločnosť Arthrex, ktorá má v Európe celkovo štyri takéto mobilné laboratóriá, v ktorých dokáže ročne vyškoliť okolo 4-tisíc lekárov. „Od začiatku svojej existencie kladie naša spoločnosť obrovský dôraz na vzdelávanie lekárov. Jasným dôkazom je najväčšie európske tréningové centrum v Mníchove, kde je k dispozícii 45 plne vybavených operačných staníc,“ uviedol Tomáš Mucha, riaditeľ spoločnosti Arthrex pre Českú republiku a Slovensko.

Fotogaléria


Tagy:
operačný kamión Arthrex

03.01.2019  |  Foto: SITA/Diana Černáková Video: Ján Zemiar  |  Zdroj: tlačová správa, zh

Ďalšie články

Diskusia