Najznámejší liek na čiernej listine? Roky užívania, no takmer so žiadnym účinkom!

16.01.2017

Liečime ním chrípku, bolesti hlavy, migrénu, horúčky, bolesti chrbta, zubov či kĺbov. Nedávne výskumy však preukázali, že liečebné účinky tejto látky sú len o niečo väčšie, ako keby sme užívali placebo. Ktoré liečivo sa v najnovšej štúdii dostalo na čiernu listinu?

Paracetamol je látka, ktorú nájdete v množstve liekov – nachádza sa napríklad v Panadole či Paralene, po ktorom siahame vždy, keď máme horúčku. V posledných rokoch sa však o tejto látke nehovorí práve v lichotivom svetle a najnovší výskum mu na popularite rozhodne nepridáva.

Obľúbené liečivo

Výskumná skupina Cochrane sa vo svojej štúdii zamerala na obľúbený paracetamol. Ide o látku s analgetickými a antipyretickými účinkami, ktorá sa nachádza aj vo voľne predajných liekoch. Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka sú maximálne 4 g denne, pri dlhodobom užívaní sa denná dávka znižuje. Človeku, ktorý užije denne viac odporúčanú dávku, hrozí vážne poškodenie pečene či obličiek. K predávkovaniu pritom môže dôjsť aj nevedome, napríklad kombináciou viacerých voľne predajných liekov. Stačia však 4 g tejto látky na potlačenie bolesti?


Jeden grapefruit denne zmení fungovanie vášho tela: Čo sa začne diať!


Placebo efekt s katastrofálnymi následkami

Paracetamol je výrobcom odporúčaný ako účinná látka pri akútnych bolestiach. Výskumná skupina Cochrane však pri podrobnom skúmaní databáz liečby bolestí chrbtice zistili, že „4 g paracetamolu na akútnu bolesť chrbtice nie sú o nič účinnejšie ako placebo,“ píše v článku zverejnenom na Evidentlycochrane.net Andrew Moore, výskumník zo skupiny Cochrane. Rovnako skeptickí sú vedci aj pri liečbe iných ochorení – podľa nich liečivo paracetamol nelieči kašeľ, nevoľnosť ani migrénu a pri bolestiach hlavy urobíte lepšie, ak zvolíte iné liečivo.

S paracetamolom máte údajne len desaťpercentnú šancu, že zaberie lepšie ako placebo. Účinnosť závisí od konkrétnej genetickej predispozície každého organizmu. Inými slovami – môže zabrať, aj nemusí.

Výskumníci upozorňujú, že vzhľadom na nežiaduce účinky by sme mali zvážiť požívanie liekov s obsahom paracetamolu. Ich výskum poukazuje na fakt, že jeho pravidelné užívanie má súvis s vyšším rizikom výskytu srdcových a mozgových príhod. 

„Výsledkom je, že paracetamol nie je účinný v úľave od bolesti a má preukázateľné, vzácne, ale veľmi závažné nežiaduce účinky. Ak by sme hovorili len o pár tabletách, mohli by sme tento fakt ignorovať. Spotreba paracetamolu sa však nemeria v kilogramoch ani tonách, ale v tisíckach ton ročne,“ tvrdí Cochrane.

Čítajte tiež: Najväčší omyl príležitostných fajčiarov: Už jedna cigareta spustí v tele dramatické zmeny!

16.01.2017  |  Text: ts   |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: theguardian.com, evidentlycochrane.net

Ďalšie články

Diskusia