Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

Biele škvrnky na tvári? Môžete mať jednu z TÝCHTO chorôb

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: GettyImages)

Existuje niekoľko chorôb, ktoré spôsobujú biele škvrny na tvári. Vo väčšine prípadov však nie je dôvodom na obavy. Dá sa ich zbaviť, chce to však čas.

Niekedy ich spôsobujú neškodné problémy, ako sú mykóza alebo obyčajné pehy. Inokedy môže súvisieť s niečím závažnejším, ako sú dermatitída alebo vitiligo. Hoci sú väčšinou neškodné, netreba ich podceňovať. Ak je ich výskyt sprevádzaný odlupovaním kože alebo svrbením, najlepšie urobíte, ak navštívite dermatológa, upozorňuje magazín Step To Health.

Choroby, ktoré spôsobujú biele škvrny na tvári

Existuje niekoľko chorôb a stavov, ktoré vedú k bielym škvrnám na tvári. Medzi najbežnejšie patria nasledujúce.

1. Pityriasis Versicolor

Viacfarebná pityriasis je jednou z príčin vzniku bielych škvŕn na tvári. Častejšie sa však objavujú na trupe a rukách. Niekedy sú svetlej farby, ale môžu byť aj hnedé alebo ružové. Objavujú sa najmä v lete. Ide o plesňovú infekciu.

Biele škvrnky na tvári?
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: GettyImages)

2. Pityriasis alba

Toto je ochorenie vytvára na koži najskôr červené škvrny sprevádzané svrbením a tvorbou šupín. Keď zmiznú, zanechajú biele škvrny na tvári alebo na iných oblastiach tela. Sú pokryté šupinami a majú mierne modrastý odtieň. Sú zriedkavé a vyskytujú sa väčšinou u detí. Podľa odborníkov ide o miernu formu ekzému.

3. Hypomelanóza

Hypomelanóza vzniká na miestach na tele, kde sa stratil kožný pigment. Biele škvrny majú veľkosť 1 až 3 milimetre. Objavujú sa najmä u ľudí so svetlou pokožkou, ktorí sú často vystavení slnku.

4. Vitiligo

Vitiligo je ďalšie ochorenie, ktoré spôsobuje biele škvrny na rôznych častiach tela. Zvyčajne sa najprv objaví v oblastiach najviac vystavených slnku. Predpokladá sa, že ide o autoimunitnú patológiu s genetickými koreňmi. Je bežnejšie u dospelých v strednom veku.

Biele škvrnky na tvári?
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: GettyImages)

5. Mília

V prípade tohto ochorenia ide skôr o biele hrbolčeky, ktoré majú určitý objem. Vznikajú nahromadením mazu a odumretých kožných buniek, ktoré sú vyplnené keratínom pod povrchom pokožky. Výsledkom je zátka, ktorá presvitá cez kožu.

6. Hyperplázia mazu

Táto porucha zodpovedá atypickému rastu mazových žliaz. Tie sa nachádzajú v hlbších vrstvách pokožky a produkujú kožný maz, látku, ktorá premasťuje pokožku. Pri zväčšení vyvíjajú tlak a vytvárajú na povrchu kože biely, žltkastý alebo bezfarebný hrbolček. Tento problém je bežnejší u ľudí starších ako 40 rokov.

7. Mazové cysty

Mazové cysty majú veľmi podobný vzhľad ako hrbolčeky mazovej hyperplázie. Rozdiel je v tom, že cysty sa pohybujú pri zatlačení prstami. Vyzerajú ako malá guľka vody pod kožou, keď sú príliš veľké, spôsobujú bolesť.

8. Seboroická keratóza

Seboroická keratóza patrí tiež do skupiny ochorení, ktoré spôsobujú biele škvrny na tvári s objemom. Časom menia farbu a zhnednú. Vyzerajú ako kvapka vosku prilepená na koži. Častejšie sa vyskytujú u dospelých v strednom alebo vyššom veku.

9. Xanthelasma

Charakteristickým znakom tohto ochorenia je výskyt malých hrbolčekov na očných viečkach alebo okolo očí. Tie sú nepravidelné a niekedy majú žltkastý odtieň. Často sú výsledkom vysokej hladiny cholesterolu v krvi. V skutočnosti sú to tukové usadeniny, ktoré sa koncentrujú pod povrchom kože.

Biele škvrnky na tvári?
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: GettyImages)

10. Rakovina kože

Rakovina kože sa môže začať tvorbou perleťových bielych hrbolčekov, no môžu mať aj iné farby, ako je ružová, červená alebo hnedá. Sú drsné a šupinaté, vyzerajú ako rany, ktoré sa nezahoja.

Možnosti liečby bielych škvŕn 

Liečba stavov, ktoré spôsobujú biele škvrny na tvári, závisí od typu ochorenia a úrovne jeho závažnosti. Niekedy stačí použiť voľnopredajné produkty, ako sú kyselina salicylová alebo lokálne retinoidy. Inokedy je potrebné manuálne odstránenie v podobe chirurgického zákroku, pomocou kryoterapie, imunoterapie či chemoterapie.

Viac o téme: Rakovina kožeVitiligoBiele škvrnyŠkvrny na kožiXanthelasmaHyperplázia mazuMazové cystySeboroická keratózaMíliaHypomelanózaPityriasis albaPityriasis versicolor
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9