Chronická únava trápi nejedného človeka. Prejavuje sa nedostatok sily potrebnej na vykonávanie bežných činností. Môže byť stredná alebo intenzívna, v závislosti od príčiny a fyzických možností človeka.
Tí, ktorí vedú sedavý spôsob života či trpia obezitou, môžu byť dokonca ešte viac vyčerpaní. Unaví ich aj dokonca aj obyčajná prechádzka. Únavou môže však človek trpieť aj vtedy, keď je fyzicky fit, píše sa na steptohealth.com. Čo ju môže spustiť?
1. Hypotyreóza
Hypotyreóza je stav, ktorý nastáva vtedy, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov na reguláciu metabolizmu tela. Je to jedna z najčastejších príčin únavy a spôsobuje, že sa človek cíti slabý a skľúčený, aj keď odpočíva. Existujú dva príznaky, ktoré naznačujú, že za vyčerpanosťou je chorý tento orgán:
- Pacient nemá chuť vyvíjať námahu ani pri aktivitách s nízkym fyzickým dopadom.
- Cíti sa skľúčene a nemá žiadnu energiu.
2. Anémia
Anémia je charakterizovaná znížením počtu červených krviniek v krvi. Ide o bunky zodpovedné za transport kyslíka cez telo. Keď je proces okysličovania tkanív a mozgu sťažený, človek sa cíti unavený a slabý fyzicky aj psychicky. Okrem únavy môže pacient vykazovať tieto príznaky:
- bledá koža
- vysoká pokojová srdcová frekvencia
- lámavé vlasy a nechty
3. Srdcové zlyhanie
Srdcové zlyhanie nastáva vtedy, keď srdce stratí schopnosť pumpovať dostatok krvi do iných častí tela. Keďže nedochádza k poriadnej cirkulácii, bunkové okysličenie sa znižuje. To vedie k pocitu slabosti. V počiatočných štádiách môže pacient pociťovať únavu len pri vykonávaní stredne náročných činností. Postupom času však začne prevládať chronická únava, a to aj pri každodenných činnostiach, ako je čistenie zubov. Únava spôsobená srdcovým zlyhaním je často sprevádzaná:
- opuchom končatín
- dýchavičnosťou pri vykonávaní fyzických aktivít aj počas odpočinku
- vysoký krvný tlak
- obehové ťažkosti
- pocit ťažkých nôh
- bolesť na hrudníku
4. Cukrovka
Cukrovka je spôsobená nadmerným hromadením glukózy v krvi. Či už z dôvodu nedostatku inzulínu alebo rezistencie voči nemu, túto látku bunky nevyužívajú na výrobu energie. Pacient môže mať podozrenie na toto ochorenie, keď okrem neustálej únavy pociťuje tieto príznaky:
- pocit neustáleho smädu
- náhla strata hmotnosti
- zmeny v močení
- slabosť v nohách
5. Poruchy spánku
Nie je nič prekvapujúce, že po nekvalitnom spánku človek pociťuje fyzickú únavu a je pre neho ťažké sa sústrediť a byť duševne aktívny. Dobrý nočný spánok, nie menej ako 7 hodín denne, je nevyhnutný na to, aby sa obnovila telesná energia. Ak zle spíte niekoľko nocí po sebe, môžete zažiť epizódy chronickej únavy. Tá sa prejavuje aj takto:
- ospalosť počas dňa
- spánkové apnoe
- ťažkosti so zaspávaním v noci
- pocit, že spánok neobnovil vaše telo.
6. Depresia
Depresia je psychiatrické ochorenie a jej hlavným príznakom je náhla zmena nálady. Pacient býva smutný, má nízke sebavedomie a takmer žiadnu energiu. Tento stav sa líši od bežného smútku, ktorý vo všeobecnosti pociťujete len vtedy, keď prežívate zlé obdobie. Ignorovanie tohto problému z nej môže urobiť chronické ochorenie s fyzickými, psychickými a emocionálnymi následkami. Tento stav je potrebné zvážiť, ak okrem únavy pociťujete:
- skľúčenosť
- hlboký smútok
- stres a úzkosť
- sociálne odlúčenie
- strata záujmu o každodenné aktivity