Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Dobre ste sa najedli a je vám zle: TOTO sú možné príčiny!

(Zdroj: GettyImages)

Jedenie chutných jedál by malo byť v podstate príjemnou aktivitou. No niekedy to tak nie je a ľuďom býva ihneď po jedení zle. Prečo je tomu tak?

Bolesť žalúdka po jedle nemusí byť ihneď strašiakom, nemusí znamenať nič vážne. Rovnako tak ale môže, a preto je potrebné sledovať, či sa bolesť objavuje napríklad v súvilosti s lepkom, s cestovaním, stresom v škole či v práci, konzumáciou alkoholu, či napríklad fajčením.

Príčiny žalúdočných bolestí môžeme rozdeliť do dvoch skupín, a to na tie všeobecné a zdravotné.

Medzi všeobecné patria príliš rýchle jedenie, neznášanlivosť potravín a hromadenie plynov. V prípade príliš rýchleho jedenia odborníci odporúčajú poriadne požuvanie jedla v ústach či vyhradenie času na konzumáciu, a to min. 20 minút. Ak by ste trpeli neznášanlivosťou potravín, zistiť, čo konkrétne vám "nesedí" je pomerne dlhá cesta. Určite je dôležité zapisovať si, či ste jedli, aby ste našli súvislosť medzi konkrétnou potravinou či jej zložkou a vašou nevoľnosťou. Napokon hromadenie plynov môže byť zapríčinené napríklad tým, ak jete príliš rýchlo či ak pri jedení hltáte príliš veľké množstvo vzduchu.

Zdravotných príčin žalúdočných problémov môže byť ale viac a sú aj pomerne závažejšie:

Vredy

"Ak po jedle trpíte chronickou bolesťou a zároveň máte problémy s chudnutím, anémiou, zvracaním, problémami s prehĺtaním alebo krvou v stolici, môže to byť príznakom vredu," povedala pre magazín womenshealth.com doktorka Gabbardová.

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

IBS, črevná porucha, ktorá môže spôsobovať bolesť žalúdka, plynatosť, hnačku a zápchu, sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, ale určite môže spôsobovať bolesť žalúdka po jedle.

Bakteriálne prerastanie tenkého čreva (SIBO)

SIBO vzniká, keď je v tenkom čreve abnormálne množstvo baktérií. Keď je „zlých“ baktérií príliš veľa, prevalcujú „dobré“ baktérie, ktoré sú potrebné na trávenie. To môže spôsobiť nadúvanie, hnačku a bolesti brucha po jedle. O SIBO aj IBS sme už na vyšetrenie.sk písali.

Crohnova choroba

Crohnova choroba, typ zápalového ochorenia čriev, môže postihnúť ktorýkoľvek úsek tráviaceho traktu od úst až po konečník a môže spôsobiť mierne až závažné príznaky vrátane vracania, hnačky, únavy, bolesti brucha, kŕčov, zníženej chuti do jedla a krvi v stolici.

Pankreatitída

Pankreatitída je zápal pankreasu a spôsobuje bolesť v hornej časti brucha, ktorá vyžaruje do chrbta. 

Ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída, ktorá vo všeobecnosti postihuje hrubé črevo, je ďalším typom zápalového ochorenia čreva, ktoré môže spôsobiť malé vredy v celom hrubom čreve alebo konečníku. Príznaky sa zvyčajne vyvíjajú v priebehu času a zahŕňajú bolesť brucha alebo konečníka, krvavú hnačku, krvácanie z konečníka, nutkanie na toaletu, únavu a úbytok hmotnosti. Bolesť žalúdka zhoršujú potraviny s vysokým obsahom cukru alebo nasýtených tukov, ako sú koláče, maslo, kokosový olej a slanina.

Ochorenie žlčníka

Keďže žlčník je stimulovaný tukom, mierna až silná bolesť brucha sa môže objaviť po konzumácii mastného jedla (myslite na vyprážané jedlá, syr, klobásu, zemiakové lupienky a maslo). Problémy so žlčníkom sa zvyčajne nevyriešia samy od seba, takže ak máte časté alebo opakujúce sa bolesti žalúdka po jedle a iné znepokojujúce príznaky, okamžite navštívte svojho lekára. Pri bolestiach môžu pomôcť lieky, ale v závažnejších prípadoch môže byť potrebná aj operácia na odstránenie žlčníka.

Ak mávate problémy so žalúdkom pravidelne, k lekárovi by ste určite mali zájsť. Nenechávajte to na deň, kedy už môže byť neskoro, riešte radšej v predstihu.

Viac o téme: CeliakiaCrohnova chorobaIBSSIBOBolest zaludkaPankreatitidaZlcnikUlcerozna kolitida
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9