Ochorenie s mimoriadne zákerným priebehom: Ohlási sa, až keď si úplne podmaní telo

09.03.2018

Každoročne pripraví o život viac ľudí ako autohavárie a diabetes. Jej zákernosť spočíva najmä v tom, že môže nepozorovane ničiť životne dôležitý orgán – pečeň. Hepatitída typu B a C je postrachom lekárov aj pacientov.

Žltačka je multisystémové ochorenie organizmu, nejde len o chorú pečeň. Neliečená žltačka môže prerásť do chronického štádia s rizikom smrti, upozornil profesor Jozef Holomáň na februárovom hepatologickom sympóziu Quo vadis hepatológia - slovenská a svetová, ktoré sa v Bratislave konalo pod záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity a prezidenta Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Čítajte viac: Ochorenia pečene stúpajú: Lekárske predpovede, ktoré nepotešia!

Napriek dostupnosti modernej liečby a očkovania vírus hepatitídy v populácii stále koluje. Dôvodov je viacero. Od nedostatočnej osobnej hygieny niektorých osôb, až po kusé informácie o ochorení, jeho príznakoch a rizikách. Kým žltačka typu A je predstavuje najľahšiu formu hepatitídy a existuje proti nej očkovanie, žltačka typu B a C môže viesť k chronickému poškodeniu pečene, vrátane cirhózy či rakoviny. Navyše, očkovanie proti žltačke typu C dodnes nie je dostupné.

Hepatitída A – šťastie v nešťastí

Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Zuzany Drobovej má vírusová hepatitída A zvyčajne ľahší priebeh. Prejavuje sa únavou, slabosťou, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, vracaním, hnačkou, bolesťami brucha, tmavým močom a svetlou stolicou. „Postupne dochádza k ožltnutiu kože a očí (ale ochorenie môže prebehnúť aj bez týchto príznakov),“ spresňuje a dodáva, že „prenos nákazy je fekálno-orálny, kontaminovanou vodou a potravinami, ako aj priamym kontaktom s infikovanou osobou. Inkubačná doba trvá 15 – 50 dní. „Osoba infikovaná vírusom hepatitídy A je infekčná už v druhej polovici inkubačného času, keď sa u nej ešte neprejavili príznaky ochorenia,“ zdôrazňuje.

Na rozdiel od hepatitídy B a C majú pacienti nakazení formou A šancu na úplné uzdravenie bez toho, aby ochorenie prešlo do chronicity. Prevenciou ochorenia je dôsledná hygiena rúk, ale aj očkovanie.

Vírusová hepatitída B - tichý zabijak

V porovnaní s hepatitídou A býva táto forma ochorenia ťažšia s nutnosťou dlhšieho liečenia. Po infikovaní vírusom sa popri tráviacich ťažkostiach (hnačky) objavuje bolesť kĺbov alebo kožné (zožltnutie pokožky) či nervové problémy. Nebezpečenstvo hepatitídy B spočíva najmä v tom, že môže prejsť do chronickej formy, ktorá sa prejavuje cirhózou alebo rakovinou pečene. Ďalším rizikom je bezpríznakový priebeh ochorenia, pri ktorom sa nakazený stáva zdrojom vírusu pre svoje okolie.

„Inkubačný čas ochorenia je dlhý, v priemere trvá 90 dní. Hepatitída B sa prenáša krvou, pri sexuálnom styku, ale môže sa preniesť aj z matky na dieťa v tehotenstve alebo počas pôrodu. Účinnou zbraňou v prevencii hepatitídy B je očkovanie. V Slovenskej republike patrí očkovanie proti hepatitíde B medzi povinné očkovania,“ dopĺňa Drobová.

Akútna hepatitída C je na prejavy skúpa

Hepatitída C sa môže takisto rozvinúť do chronickej podoby. Jej riziko spočíva aj v bezpríznakovosti – prvé symptómy ochorenia (problémy s trávením, bolesti hlavy, svalov...) sa neobjavia u 50 až 70 percent nakazených. Podľa hovorkyne ÚVZ SR sa týmto typom hepatitídy na Slovensku ročne nakazí približne 30 osôb, ale diagnózu si mnohé z nich vypočujú, až keď ochorenie postúpi do chronickej fázy. Vtedy sa choroba môže ohlasovať silnou únavou, nápadným chudnutím a nechutenstvom či bolesťou pod pravým rebrom.

Nakaziť sa možno infikovanou krvou, ale aj sexuálne. Vo výnimočných prípadoch dochádza k prenosu z matky na dieťa počas tehotenstva. „Ako faktor prenosu sa uplatňujú najmä krv a ňou kontaminované predmety - ihly, striekačky, tetovacie ihly a podobne,“ upozorňuje Zuzana Drobová s tým, že k rizikovým skupinám patria napríklad užívatelia drog. Pred zavedením skríningových vyšetrení to však boli aj hemofylici, príjemcovia krvných transfúzií a transplantátov či dialyzovaní pacienti. Prevenciou je okrem hygieny aj ochrana pred expozíciou infikovanej krvi či telesnými tekutinami nakazeného.

Fotogaléria


Tagy:
žltačka hepatitída

09.03.2018  |  Foto: Thinkstock.com, TASR/AP/Lionel Cironneau  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia