Niekto si ho dáva do vlasov, iný na mihalnice. A najnovšie? Do pupka! Ricínový olej sa stal hviezdou sociálnych sietí vďaka trendu „navel pulling“, teda natieraniu pupka olejom. Tisíce používateľov tvrdia, že im to pomohlo s trávením, nafukovaním a dokonca aj s menštruačnými bolesťami.
Znie to ako z babských receptov? Možno áno, ale práve preto sme sa pozreli na to, čo na tento trend hovorí veda.
Čo vlastne znamená navel pulling?
Podstata je jednoduchá. Ricínový olej sa nakvapká alebo natiera priamo do pupka a jemne vmasíruje. Niekedy sa dokonca používa gáza alebo látka napustená olejom, ktorá sa na brucho priloží a prekryje. Trend má korene v ajurvéde, kde sa navi (pupok) považuje za dôležitý energetický bod tela. Tradičná medicína verí, že cez pupok možno ovplyvniť trávenie, vylučovanie toxínov či podporu čriev.
Moderná medicína však upozorňuje na jedno – tzv. Pechotiho žľaza, cez ktorú by sa mali látky vstrebávať do tela, v realite neexistuje. Takže aj keď nápad pôsobí zaujímavo, netreba mu pripisovať zázračné účinky.
Pomáha to naozaj s trávením a nafukovaním?
Z hľadiska vedeckých dôkazov – nie. Ricínový olej má síce známe laxatívne účinky, ale tie sa prejavujú iba pri užití ústami, nie pri natieraní na kožu. Vnútorne sa používa pri zápche, ale kvôli možným vedľajším účinkom (napríklad kŕče či dehydratácia) sa neodporúča ako prvá voľba.
Zároveň platí, že aj keď ricínový olej obsahuje antioxidanty a mastné kyseliny, cez kožu sa do čriev jednoducho nedostanú. Natretie pupka teda môže pôsobiť skôr relaxačne, než medicínsky – ale ak vám to robí dobre, nikto vám to neberie.
Má to nejaké riziká?
Pri natieraní pupka riziká takmer neexistujú, maximálne si môžete zašpiniť oblečenie alebo podráždiť pokožku, ak ste citliví na oleje. Naopak, pri užití ústami už pozor – ricínový olej môže spôsobiť silné hnačky, dehydratáciu a nie je vhodný pre tehotné ženy. V niektorých prípadoch sa používal na vyvolanie pôrodu, preto sa počas tehotenstva určite neodporúča.
Čo teda pomáha proti nafukovaniu naozaj?
Ak hľadáte skutočne účinné spôsoby, ako si pomôcť pri trávení, odborníci odporúčajú tieto jednoduché tipy:
- Hýbte sa. Aj krátka prechádzka po jedle môže pomôcť rozhýbať tráviaci trakt.
- Zamerajte sa na jedálniček. Pomôcť môže napríklad low-FODMAP diéta, obmedzenie sýtených nápojov a dostatok vlákniny.
- Masáž brucha. Jemná kruhová masáž v smere čriev môže uľaviť od plynatosti a napätia.
- Vyskúšajte probiotiká. Niektoré kmene baktérií pomáhajú s nafukovaním aj plynatosťou. Pomôcť môže aj šálka harmančekového či mätového čaju.
Ricínový olej ako kozmetický pomocník
Aj keď zázraky s trávením neurobí, má ricínový olej aspoň jednu istotu – výborne hydratuje pokožku. Je bohatý na mastné kyseliny a často sa používa na suchú pokožku, lámavé nechty či mihalnice.
Skúsiť môžete, ale zázraky nečakajte
Ricínový olej v pupku rozhodne nepatrí medzi nebezpečné trendy, no ani medzi medicínsky potvrdené liečebné metódy. Môže pôsobiť upokojujúco, najmä ak ho spojíte s masážou a chvíľou pre seba. Ak však chcete riešiť nafukovanie či trávenie systematicky, siahnite radšej po osvedčených nástrojoch – pohyb, úprava jedálnička a probiotiká môžu byť vašimi najlepšími spojencami.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%