Chronický zápal netreba brať na ľahkú váhu. Výskum totiž ukazuje, že zápalové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtnosti vo svete. Na mnohé zaberá ozónterapia. Kto by ju mohol vyskúšať?
Medzi chronické choroby patrí cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, artritída, chronická obštrukčná choroba pľúc a dokonca aj alergie. Liečba býva často náročná, fyzicky aj psychicky. Niektorí odborníci okrem medikamentom predpisujú svojim pacientom ozónoterapiu. O čo ide? „Ozónová terapia je typ alternatívnej medicíny, ktorá zlepšuje zdravie a lieči určité stavy pomocou ozónového plynu,“ vysvetlila doktorka Shivani Aminová. Predpokladá sa, že táto metóda zvyšuje využitie kyslíka v tele, posilňuje imunitný systém a neutralizuje škodlivé mikroorganizmy. Zvyčajne sa používa v spojení so západnou medicínou na liečbu autoimunitných chorôb, plesní, infekčných ochorení a rakoviny, ako aj na hojenie rán a zvládanie bolesti.
Čo by ste mali vedieť?
Možno ste už počuli o ozóne ako o škodlivej znečisťujúcej látke, ale to je len vtedy, keď je zmiešaný s uhľovodíkmi a oxidmi dusíka z priemyselných a automobilových emisií. Keď sa čistý ozón používa medicínsky kontrolovaným spôsobom, môže byť veľmi účinný pri mnohých stavoch, od plesňových chorôb až po infekcie rezistentné voči antibiotikám.
Spôsoby ozónovej terapie
Terapia s názvom 10 pass je najsilnejšia a najefektívnejšia liečba ozónom pre väčšinu problémov. „Lekár odoberie z tela trochu krvi, napustí ju ozónom a potom ju nechá recirkulovať v organizme 10-krát za sebou," vysvetlil odborník na ozón Dave Asprey. Existujú však aj spôsoby, ako praktizovať ozónovú terapiu doma. Jedným z nich je použitie generátora ozónu na dýchanie čistejšieho vzduchu.
Ozónová a zápal
Podľa doktora Aminovej môže byť ozónoterapia naozaj účinnou metódou na liečbu chronického zápalu. „Aktivuje antioxidačnú obranu v tele a zvyšuje prísun kyslíka do tkanív,“ konštatovala. To podľa nej znižuje oxidačný stres, ktorý je často spojený so zápalom. Ozón navyše aktivuje imunitný systém, aby účinnejšie reguloval zápal a podporoval hojenie. Táto forma liečby pomáha pacientom, ktorých trápi lymská choroba, infekcie, plesňové ochorenia, gastrointestinálne poruchy, autoimunitné problémy a ďalšie stavy spôsobené zápalom. Ako uviedla Aminová, mnohí ju využívajú na to, aby zmiernili známky starnutia. Omladzuje totiž pleť a posilňuje mitochondriálne funkcie. Pred nasadením liečby je však podľa nej dôležité, poradiť sa s odborníkom, či je táto terapia vôbec vhodná. „Je dôležité pristupovať k nej opatrne a pod vedením kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka, pretože jej bezpečnostný profil a účinnosť sa líšia v závislosti od spôsobu podávania a liečeného stavu," zdôraznila odborníčka.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%