Hoci ju mnohí považujú za okrasnú rastlinu, v tradičnej čínskej medicíne je známa pre svoj bohatý obsah polyfenolov. Má antioxidačné, protizápalové, protinádorové a antidiabetické vlastnosti. Šalviu červenokorennú nájdete na trhu aj pod názvom danshen alebo tan shen.
V prvom rade treba povedať, že ide o úplne inú rastlinu, ako je šalvia lekárska. Červenokorenná pochádza z Číny a Japonska. Vyznačuje sa rozvetvenými stonkami, ktoré merajú 30 až 60 centimetrov. Kvety rastú v špirálach v odtieňoch od svetlofialovej po levanduľovú. Vyhovuje jej vlhké prostredie. V súčasnosti je celosvetovo distribuovaná ako bylinný doplnok.
Použitie a výhody
Farmakologické vlastnosti šalvie červenokorennej sa v orientálnej medicíne využívajú už stovky rokov. Pripisujú sa jej mnohé zdravotné benefity. Ktoré to sú?
1. Kardiovaskulárne zdravie
Vďaka vysokému obsahu antioxidačných a protizápalových zlúčenín sa tento druh šalvie používa ako prírodný prostriedok na podporu kardiovaskulárneho zdravia. Je to vďaka dvom látkam, ktoré sa v nej nachádzajú. Ide o Tanshinone IIA a salvianolát. Obe zlúčeniny znižujú nadmerný zápal a akumuláciu voľných radikálov. Majú tiež antikoagulačné a vazodilatačné účinky, ktoré sú dôležité pri krvnom tlaku a zrážanlivosti. Extrakty z tejto rastliny tiež pomáhajú pri rehabilitácii po srdcovom infarkte alebo mŕtvici.
2. Zdravie pečene
Šalvia červenokorenná je skvelým spojencom pri podpore zdravia pečene. Dôvod? Jej koncentrácia polyfenolov jej dáva protizápalové a regeneračné účinky, ktoré sú užitočné pri ochrane tohto orgánu pred rôznymi formami poškodenia. Extrakty z nej zaberajú dokonca na poškodenie pečene spôsobené alkoholom. Výskum ukazuje, že kyselina salvianolová A, ktorá sa v nej nachádza, slúži ako prevencia proti cirhóze, chorobe charakterizovanej odumieraním pečeňového tkaniva.
3. Diabetes
Vďaka svojej schopnosti zlepšiť krvný obeh, vaskularizáciu a nadmerný zápal sa danshen javí ako skvelá pomocná látka na prevenciu komplikácií tohto ochorenia. Vedci dospeli k záveru, že šalvia červenokorenná predstavuje novú stratégiu prevencie a liečby cukrovky. Podľa ich zistení rastlina pomáha regulovať vysokú hladinu cukru v krvi.
Riziká a kontraindikácie
Doplnky šalvie červenokorennej sú vo všeobecnosti bezpečné pre väčšinu ľudí, pokiaľ je konzumácia mierna. U niektorých boli však pozorované vedľajšie účinky, ako sú tráviace ťažkosti, znížená chuť do jedla a strata kontroly svalov. Je tiež dôležité poznamenať, že bylina môže spôsobiť interakcie s niektorými liekmi. Presnejšie povedané, je potrebné vyhnúť sa jeho súčasnej konzumácii s medikamentmi ako je:
- warfarín a iné antikoagulanciá
- blokátory vápnikových kanálov
- digoxín
Na posúdenie rizík je potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom. Jej použitie je tiež kontraindikované u neplnoletých osôb a žien, ktoré sú tehotné alebo dojčia.
Ako sa šalvia červenokorenná konzumuje?
Na trhu je dostupná vo forme kapsúl, tinktúry, čaju a prášku. Každá forma má svoje vlastné odporúčania, dávkovanie a spotrebu. Je dôležité ich rešpektovať, aby ste sa nevystavili riziku nežiadúcich účinkov.
Čo si treba zapamätať
Šalvia červenokorenná je známym prostriedkom tradičnej čínskej medicíny. Je vysoko cenená pre svoje protizápalové, antikoagulačné a antioxidačné vlastnosti. Používa sa najmä ako doplnkový liek. Mala by sa užívať s mierou, najlepšie pod lekárskym dohľadom. V žiadnom prípade nenahrádza liečbu predpísanú lekárom.