Nedeľa23. marec 2025, meniny má Adrián, zajtra Gabriel

Nádherne vonia a zatočí aj s depresiou, zápalom a kŕčmi: Chcete ho mať doma

(Zdroj: GettyImages)

Má príjemnú citrusovú arómu s kvetinovými podtónmi. Už stovky rokov sa používa v aromaterapii na liečebné účely. A to nie je všetko, vďaka svojej koncentrácii živín a antioxidantov sa bergamotový olej považuje za skvelého spojenca v starostlivosti o pleť.

Tento esenciálny olej pochádza z kôry bergamotového pomaranča (Citrus bergamia). Ide o hybrid horkého pomaranča a citrónu, ktorých extrakty sa používajú ako základ na prípravu parfumov, kozmetiky, jedla a sladkostí. Pre jeho citrusovú vôňu a farmakologické zloženie ho nájdete v širokej škále produktov osobnej starostlivosti. Často býva prítomný v kolínskej vode, mydlách, telových krémoch a kozmetike. Potravinársky priemysel ho využíva aj ako dochucovadlo. Navyše má antibakteriálne, antiseptické a protizápalové vlastnosti. Lieči kašeľ a poradí si s nepríjemnými kŕčmi, uvádza magazín Step To Health.

Výhody bergamotového oleja

Prírodná medicína používa bergamotový esenciálny olej ako prídavnú látku na zníženie stresu, úzkosti a iných problémov duševného zdravia. Má tiež pozitívne účinky na vysoký cholesterol, krvný tlak a bolesti. 

1. Zlepšuje náladu

Odborníci v oblasti aromaterapie sú presvedčení, že vdychovanie esenciálnych olejov môže prenášať signály do limbického systému, oblasti mozgu, ktorá reguluje emócie. Inhalácia bergamotového oleja znižuje stres aj úzkosť. Stimuluje totiž uvoľňovanie serotonínu a dopamínu, teda hormónov šťastia.

2. Znižuje cholesterol

Bergamot obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ktoré sú prospešné pri regulácii hladiny cholesterolu. Rastlinné polyfenoly, ktoré sa v nich nachádzajú, majú protizápalový a antidiabetický účinok. 

3. Pomocník pri otrave jedlom

Tento olej obsahuje linalool, účinnú látku, ktorá má antibakteriálne účinky. Zastavuje rast niektorých typov baktérií, ktoré spôsobujú otravu jedlom, ako sú napríklad Staphylococcus aureus a Escherichia coli.

4. Nižšia bolesť aj zápal

Dve zlúčeniny v bergamotovom esenciálnom oleji, linalool a karvakrol, sú spojené s analgetickými a protizápalovými účinkami. Tieto zlúčeniny zlepšujú reakciu na bolesť a znižujú zápal. Odborníci na aromaterapiu ho často kombinujú s kokosovým, mandľovým alebo olivovým olejom, aby zmiernili príznaky artritídy a muskuloskeletálnych ochorení. 

5. Kozmetika a zdravie pokožky

Jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti sú užitočné pre zlepšenie zdravia pokožky. Jeho aplikácia v kombinácii s inými olejmi znižuje výskyt akné, cýst a čiernych bodiek. Odborníci sa tiež domnievajú, že podporuje úľavu od ekzémov, lišajov a psoriázy. Bergamot tiež dokáže zmäkčiť vlasy a kontrolovať ich krepovatenie. Upokojuje aj podráždenú pokožku hlavy. 

Riziká bergamotového oleja

Čistý bergamotový esenciálny olej môže dráždiť pokožku. Preto by ste ho nemali aplikovať priamo. Namiesto toho ho môžete skombinovať s iným olejom, najlepšie olivovým či mandľovým.

Ľudia s citlivou pokožkou by si mali pred použitím urobiť malý test. Ak po 24 hodinách nie sú žiadne známky reakcie, môžete ho bez problémov použiť. Jedna z látok v tomto produkte, bergapten, je fototoxická. To znamená, že zvyšuje citlivosť na ultrafialové žiarenie, čo vedie k problémom, ako je fotodermatitída. 

Ako používať bergamotový olej

Ak chcete využiť vlastnosti bergamotového esenciálneho oleja, existuje niekoľko možností. Prvý je cez arómu difuzéra, ktorý je ideálny pre aromaterapeutické sedenia. Je tiež dobré zmiešať ho s iným olejom na masážnu aplikáciu. Nájdete ho aj v doplnkoch na perorálnu konzumáciu. 

Viac o téme: Bergamotový olejBergamot
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9