Už po stáročia sa používa na liečbu rôznych chorôb, najmä tráviacich ťažkostí, prechladnutia a bolesti hlavy. Má povzbudzujúce účinky, zbaví svaly napätia, kŕčov a bolesti. Prečo by ste aj vy mali mať olej z mäty vo svojej lekárničke?
Mäta pieporná, z ktorej tento esenciálny olej pochádza, je krížencom mäty vodnej a klasnatej. Bežne sa jej darí na poliach a záhradách, nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Táto aromatická bylinka dorastá do výšky 30 až 90 centimetrov. Už starovekí Egypťania, Gréci a Rimania poznali jej zdravotné benefity a vo veľkom ich využívali. Mätový olej pochádza z jej listov. Obsahuje viac ako 40 rôznych zlúčenín, vrátane mentolu, ktorý jej dodáva osviežujúce vlastnosti, píše sa na medicalnewstoday.com. Jeho vôňa dokáže potešiť aj myseľ. Uvoľní stres aj napätie. Je dostupný v niekoľkých formách, ako je:
- čistý mätový esenciálny olej
- výťažky z mäty piepornej
- kapsule
Niektorí ľudia používajú mätový esenciálny olej v aromaterapii, zriedený ho aplikujú na pokožku vo forme spreja alebo ho inhalujú pomocou pary a difuzéra. Aké sú jeho účinky na zdravie?
1. Znižuje príznaky syndrómu dráždivého čreva
Doterajší výskum okolo mätového oleja sa zameriaval najmä na jeho vplyv na zažívacie stavy, najmä syndróm dráždivého čreva (IBS). Ide o chronický tráviaci problém, ktorý spôsobuje bolesť brucha a časté záchvaty hnačky či zápchy. Výskumníci sa domnievajú, že mentol, ktorý je súčasťou mätového oleja, dokáže bojovať s brušnými kŕčmi tým, že blokuje transport vápnika cez črevnú membránu.
2. Poradí si s tráviacími ťažkosťami
Výskum tiež ukázal, že kombinácia mätového a rascového oleja zlepšuje tráviace ťažkosti u dospelých, ak sa užíva s mierou. Keď sa to s ním preženie, môže spôsobiť pálenie záhy a reflux kyseliny.
3. Zmierňuje nevoľnosť
Klinická štúdia z roku 2020 odhalila, že vdychovanie mätového oleja cez rozprašovač znížilo frekvenciu, trvanie a závažnosť nevoľnosti a vracania u ľudí, ktorí sa zotavovali po operácii srdca.
Ďalšie možné výhody
Niekoľko štúdií naznačuje, že mätový olej pomáha aj v boji s vírusmi. Mäta pieporná má antivírusové vlastnosti, dokáže si poradiť s vírusmi herpes simplex a chrípkou typu A.
Zaberá aj na infekcie spôsobené baktériami salmonely, zlatým stafylokokom a E coli. Štúdia z roku 2016 ukázala, že mätový olej tiež poskytuje bezpečnú a účinnú úľavu od chronického svrbenia. Jeho používanie zlepšuje atletický výkon.
Mätový olej a vedľajšie účinky
Olej z mäty je bezpečný na vnútorné užívanie, keď sa podáva v bezpečných dávkach. Čisté esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a môžu byť toxické. Mentol môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky u detí, nemali by ho vdychovať ani prehltnúť. Počas tehotenstva a dojčenia je dôležité konzultovať užívanie esenciálnych olejov s lekárom. Pri používaní aromaterapie zvážte, kto ďalší je vo vašej blízkosti. Niektoré oleje sú nebezpečné aj pre domáce zvieratá. Aby sa predišlo podráždeniu pokožky môžete ho zriediť s jojobovým alebo kokosovým olejom. Aj takto nariedený zaberá na bolesť svalov, hlavy aj svrbenie. Ak ho chcete inhalovať, pridajte len niekoľko kvapiek do misky s vodou alebo do kúpeľa.
Kedy navštíviť lekára
Mätový olej môže spôsobiť podráždenie pokožky, zažívacie symptómy a v niektorých prípadoch aj alergické reakcie. Ak sa u človeka objavia príznaky počas používania mätového oleja, mali by ho okamžite prestať používať a porozprávať sa s lekárom.
Výhody mätového oleja
- zabíja baktérie
- prostriedok proti svrbeniu
- zmierňuje bolesť
- zabraňuje zvracaniu
- pomáha telu odstraňovať hlien
- znižuje svalové kŕče
- bojuje s plynatosťou
- podporuje potenie
- zlepšuje krvný obeh
- lepší spánok