Sobota7. september 2024, meniny má Marianna, zajtra Miriama

Niekdajší liek na syfilis si dnes poradí s kožnými problémami i chorobami pečene

(Zdroj: GettyImages)

Sarsaparilla je rastlina známa svojimi liečivými účinkami. Jej extrakty majú protizápalové a imunomodulačné účinky. Poradí si s bolestivými kĺbmi, kožnými problémami, dokáže tiež ochrániť pečeň.

Smilax lekársky, ako sa tiež nazýva, je popínavá rastlina, ktorá dorastá až do výšky 30 metrov. Darí sa mu v tropických pralesom Strednej a Južnej Ameriky. Listy majú zaujímavý tvar, sú podobné paprike. Mladé výhonky vraj chutia ako špargľa, konzumujú sa surové aj varené. Odvar z koreňa má sladkastú chuť a vanilkovo korenistú vôňu. Za jej zdravotnými výhodami stojí koncentrácia triterpénov, sapogenínu, parilínu a fenolových zlúčenín. Je nabitý vápnikom, železom, meďou, mangánom, draslíkom, vitamínmi A, C a D. Podľa steptohealth.com je považovaný za afrodiziakum, podporuje totiž tvorbu testosterónu a progesterónu. Na čo všetko sa dá použiť?

1. Psoriáza

Už niekoľko desaťročí ľudia používajú koreň sarsaparilly ako liečivo proti psoriáze. Podľa výskumu je to vďaka steroidu sapogenínu. Ten sa dokáže spojiť s endotoxínmi, ktoré spôsobujú pri tejto chorobe lézie.

2. Artritída

V koreni sarsaparilly nájdeme flavonoidnú zlúčeninú nazývanú astilbín. Vedci zistili, že u zvierat s indukovanou artritídou znížila zápalovú odpoveď. Aj keď sú potrebné ďalšie štúdie na testovanie týchto účinkov na ľudí, zistenia sú sľubné. Okrem toho existujú neoficiálne dôkazy, ktoré naznačujú, že užívanie tohto doplnku, pomáha proti zápalu kĺbov.

3. Syfilis

Zdá sa, že táto rastlina zaberá aj na niektoré pohlavne prenosné choroby, ako je syfilis. Hoci nenahrádza liečbu antibiotikami a inými medikamentami, môže byť súčasťou liečby, pri ktorej dochádza k zníženiu tvorby baktérií. Je to vďaka fenolovým zlúčeninám.

4. Zdravie pečene

Vedci, ktorí svoju štúdiu publikovali v The Journal of Membrane Biology zistili, že táto rastlina má ochranné účinky na pečeň. Sú za tým flavonoidové zlúčeniny, ktoré optimalizujú funkciu tohto nesmierne dôležitého orgánu. Okrem toho minimalizujú negatívne účinky spôsobené voľnými radikálmi.

Riziká a vedľajšie účinky

Napriek nedostatku dôkazov je sarsaparilla známa svojimi zdravotnými výhodami. Je však dôležité vedieť, že v niektorých prípadoch prináša riziká a má vedľajšie účinky. Vo všeobecnosti zdravý dospelý nemá žiadny zdravotný problém, ak tento doplnok užíva striedmo. Pozor na jej užívanie by ste si mali dať tieto skupiny ľudí:

- tehotné a dojčiace ženy
- trpiaci chronickými ochoreniami
- ľudia užívajúci určité lieky na predpis (vždy je potrebné sa poradiť s lekárom)

K dnešnému dňu odborníci nestanovili bezpečnú dávku doplnku na požitie. Doplnky, ktoré sú na trhu k dispozícii, obsahujú od 100 až 1 000 miligramov výťažku tejto rastliny. Je dôležité neprekračovať toto množstvo. Aj keď neexistujú žiadne informácie o závažných vedľajších účinkoch, prebytok môže spôsobiť podráždenie žalúdka.

Využitie smilaxu lekárskeho

- detoxikuje organizmus
- podporuje trávenie
- čistí krv
- podporuje imunitu
- zabíja plesne, huby a baktérie
- chráni črevá
- bojuje s voľnými radikálmi
- pomáha pri reume
- má močopudné účinky
- upokojuje
- zlepšuje stav pleti

Viac o téme: SyfilisPsoriazaSmilax lekarskySarsaparilla
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9