Mnohé ženy sa v posledných rokoch stali fanúšičkami menštruačných kalíškov. Nemíňajú peniaze na vložky a tampóny a navyše tak šetria životné prostredie. Niečo na tom bude. No počuli ste už o menštruačnom disku?
Aj táto variácia kalíška znamená úsporu peňazí z dlhodobého hľadiska. Je to hygienický výrobok, ktorý ponúka všetko, čo počas špeciálnych dní v mesiaci žena potrebuje. Navyše, jeho použitie nepredstavuje žiadne zdravotné riziká a je bezpečné. Disk je podobný kalíšku, len je plochejší a širší. Je vyrobený z medicínskeho silikónu, ide vlastne o syntetický polymér, ktorého vlastnosti umožňujú bezpečný kontakt so živým tkanivom. Vďaka svojej konštrukcii sa dá umiestniť celkom blízko krčka maternice. Niektorí odborníci prirovnávajú jeho vzhľad a hrúbku k okvetnému lístku ruže. Poukazujú tiež na to, že výrobný materiál bráni zmene vaginálneho pH alebo vzniku infekcií. Disk je hypoalergénny. Znižuje riziko úniku krvi, pretože hladko priľne k vaginálnym stenám. Táto výhoda umožňuje pohlavný styk počas menštruácie.
Rozdiely medzi kalíškom a diskom
Veľkosť
Na rozdiel od kalíška, ktorý sa dodáva v rôznych veľkostiach, je menštruačný disk univerzálny. Je vhodný pre ženy, ktoré majú slabšie panvové dno či mierny prolaps maternice.
Žiadne otravné ťahanie alebo sanie
Disky nemajú stopku, nič z nich nevyčnieva. Neobťažujú užívateľku tak, ako im môže vadiť menštruačný kalíšok, ak je nesprávne umiestnený.
Trvanlivosť
Disky vydržia niekoľko rokov vďaka ultratenkej vrstve silikónu, ktorá ich tvorí. Aj keď je táto metóda menej odolná ako kalíšok, v strednodobom horizonte je stále šetrná k rozpočtu.
Poloha
Disky sa vkladajú blízko krčka maternice, do najhlbšej oblasti vaginálneho kanála. Kalíšok je nižše, takmer v strede vagíny. Práve kvôli svojmu umiestneniu disk minimalizuje pravdepodobnosť úniku krvi.
Kapacita
Kým kalíšok má kapacitu 30 až 50 mililitrov, disk vie absorbovať až 75 mililitrov. Vďaka svojej textúre a dvojitému okraju môžu zostať v tele až 12 hodín.
Ako vložiť menštruačný disk
- Disk ohnite do tvaru 8.
- Vsuňte ho do hornej časti vagíny smerom ku krčku maternice.
- Keď sa dostanete do vaginálneho kanála, zafixujte jeden z koncov dozadu a druhý veďte smerom dopredu, kde sa nachádza lonová kosť.
- Ak chcete disk vybrať, zatiahnite prstom okolo jeho obrysu a jemne ho posuňte nadol.
Použitie disku
Disky oproti kalíškom sa ľahšie prispôsobujú vnútorným štruktúram ženského reprodukčného systému, lepšie sedia a majú aj väčšiu kapacitu. Ženy, ktoré sú krátko po pôrode, potrate či zákroku na krčku maternice, by sa na istý čas mali ich používaniu vyhnúť.
Hygiena menštruačného disku
Správna hygiena disku je kľúčová vzhľadom na ich opakované použitie. Ak chcete túto pomôcku pred prvým nasadením sterilizovať, varte ju v hrnci s vodou 5 až 10 minút. Počas menštruačných dní stačí disk umyť mydlom a vodou zakaždým, keď ho vyberiete. Na konci menštruácie ho znova prevarte. Disk skladujte v bavlnenom vrecku.
Menštruácia by nemala brániť v užívaní si intimity s partnerom, ak žena použije menštruačný disk, riziko úniku krvi je takmer nulové. Táto pomôcka sa však nesmie považovať za antikoncepčnú metódu, tou určite nie je.