Utorok8. október 2024, meniny má Brigita, zajtra Dionýz

Problém, o ktorom sa len šušká: 7 účinných spôsobov, ako odstrániť rybí zápach tam dole

(Zdroj: GettyImages)

Zlá strava, nesprávne hygienické návyky aj infekcia. Toto všetko narúša rovnováhu pH vagíny a spôsobuje rybí zápach. Vaginálne zdravie sa však dá zlepšiť aj v pohodlí domova. Stačí na to týchto 7 domácich liekov.

Vagína je súčasťou reprodukčného systému popri maternici, vaječníkoch, krčku maternice a vajíčkovodoch. Je to samočistiaci orgán, má charakteristický zápach, ktorý je ovplyvnený hladinami pH a prirodzenými baktériami. Na jej vôňu vplývajú aj rôzne diéty, hormonálne zmeny a. samozrejme, hygienické návyky. Zvyčajne je jemná a mierna. Náhle zmeny však môžu viesť k rybiemu zápachu, ktorý naznačuje potenciálne zdravotné problémy, ako sú infekcie alebo hormonálne zmeny, píše sa na healthshots.com.

Čo spôsobuje vaginálny zápach?

Zápach po rybách môže byť výsledkom nedostatočnej hygieny a aj infekcií. Ženu väčšinou trápi:

1. Bakteriálna vaginóza

Je to najčastejšia vaginálna infekcia, ktorá spôsobuje rybí zápach. Vyskytne sa vtedy, keď dôjde k premnoženiu určitých baktérií, ako je Gardnerella vaginalis. Tento nadmerný rast narúša prirodzenú rovnováhu pH vagíny.

2. Kvasinkové infekcie

Kvasinkové infekcie spôsobené druhmi Candida menia tiež vaginálny zápach. Vôňa sa však opisuje ako sladká, pripomína med či sušienky. Za rybím zápachom je zvyčajne sekundárny infekt alebo zmiešaná infekcia spojená s baktériami.

3. Sexuálne prenosné infekcie (STI)

Infekcie ako chlamýdie, kvapavka a trichomoniáza môžu tiež spôsobiť zmeny vaginálneho pachu. Často sú spojené s ďalšími príznakmi, ako je vaginálny výtok, svrbenie a nepohodlie.

Iné príčiny rybieho vaginálneho zápachu

Okrem vaginálnych infekcií existuje niekoľko možných príčin silnejšieho alebo abnormálneho vaginálneho zápachu:

- Zlé hygienické návyky, ako napríklad neumývanie vagíny denne či ponechanie tampónu príliš dlho, vytvárajú prostredie pre premnoženie baktérií, čo vedie k nepríjemnému zápachu.

- Dlhé sprchovanie narúša prirodzenú rovnováhu baktérií a pH vo vagíne, čo často vedie k podráždeniu, infekciám a zmenám vône.

- Hormonálne zmeny počas menštruácie, tehotenstva alebo menopauzy môžu tiež zmeniť vaginálne pH a prispieť k pachu.

- Strava bohatá na cesnak, cibuľu a korenie ovplyvňuje telesný zápach, vrátane toho vaginálneho.

- Potenie, najmä v oblasti slabín vytvára teplé a vlhké prostredie, ktoré podporuje rast baktérií a ovplyvňuje pach vagíny.

7 spôsobov, ako sa zbaviť rybieho vaginálneho zápachu

1. Brusnicová šťava

Infekcie močových ciest  často spôsobujú zmeny vaginálneho zápachu. „Popíjaním nesladeného brusnicového džúsu predídete a zmiernite príznaky infekcie," konštatovala pre healthshots.com gynekologička Rekha Sukalová.

2. Semená senovky gréckej

Semená senovky gréckej sú známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami. Pitie vody z tejto rastliny vyčistí systém a potenciálne zníži rybí vaginálny zápach. Nápoj si pripravíte veľmi jednoducho, stačí na noc namočiť lyžičku semienok senovky gréckej do pohára vody. Vypite ho ráno na lačný žalúdok.

3. Tea tree oil

Vaginálna infekcia je jednou z najčastejších príčin zápachu. Čajovníkový olej má prirodzené antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré dokážu vyliečiť kvasinkovú infekciu kmeňa Candida albicans. Má tiež antiseptické a antibiotické účinky. Do sedavého kúpeľa stačí pridať zopár kvapiek tohto esenciálneho oleja, primiešať štvrť šálky epsomskej soli a namočiť sa do zmesi na 15 minút.

4. Sóda bikarbóna

Jedlá sóda neutralizuje nerovnováhu pH vo vagíne. „Do vane napustite vodu, pridajte pol šálky sódy bikarbóny a namočte sa aspoň na 20 minút raz alebo dvakrát týždenne,“ radí odborníčka. Moc to s ňou ale nepreháňajte, pri nadmernom používaní môže narušiť prirodzenú kyslosť vagíny.

5. Probiotiká

Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré obnovujú a udržujú rovnováhu vaginálnej flóry. Konzumácia jogurtu alebo jeho aplikácia priamo do vaginálnej oblasti prispieva k produkcii dobrých baktérii, ktoré si poradia so zápachom. Pozor! Jogurt sa neaplikuje priamo do vagíny.

6. Cesnak

Konzumácia surového cesnaku pomáha v boji proti baktériám a kvasinkám, ktoré prispievajú k zápachu. „Má totiž silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti,“ poznamenala gynekologička.

7. Jablčný ocot

Jablčný ocot obnovuje prirodzenú rovnováhu pH vagíny. Má tiež antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji proti zápachu. Stačí priliať jednu šálku do vane s vodou a namočiť sa na 20 až 30 minút niekoľkokrát týždenne. Je dôležité ocot správne zriediť, aby nedošlo k podráždeniu.

Tipy, ako poraziť rybací zápach

- Pravidelné sprchovanie alebo kúpanie odstráni pot a baktérie, ktoré prispievajú k zápachu.
- Vyhnite sa používaniu výplachov a peelingov, narúšajú prirodzenú rovnováhu baktérií.
- Pite dostatok vody, aby ste zostali hydratované a udržali si vaginálnu vlhkosť.
- Nejedzte veľa sladkých jedál. Vysoký príjem cukru podporuje rast kvasiniek.
- Noste bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a zabraňuje rastu baktérií.
- Nepoužívajte parfumované dámske hygienické výrobky, môžu podráždiť vagínu.
- Praktizujte bezpečný sex, aby ste znížili riziko pohlavne prenosných infekcií.

Viac o téme: Vaginalny zapachRybi zapach
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9