Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Páni, svrbí vás to TAM? Toto sú možné príčiny

(Zdroj: GettyImages)

Intímny problém, o ktorom muži nehovoria. Svrbenie semenníkov totiž nie je nič príjemné. Mnohokrát sa hanbia vyhľadať lekársku pomoc, čím odďaľujú možné riešenie. A pritom nemusí ísť zásadný problém.

Svrbenie intímnych partií môže mať viacero príčin. Môže ísť o nadmerné potenie, zaparenie, trenie spodného prádla o kožu, alergickú reakciu či kvasinkovú infekciu. Problém vyriešia správne hygienické návyky, nepoužívanie parfumovaných mydiel a sprchových gélov a nosenie bavlnenej bielizne. Ak toto nezaberie, je potrebné sa objednať k urológovi alebo kožnému lekárovi, ktorý určí, či nejde o niečo závažnejšie. Čo najčastejšie spôsobuje u mužov svrbenie intímnych partií?

1. Problémy s intímnou hygienou a životosprávou

Jedným z hlavných dôvodov svrbenia semenníkov je telesná hygiena. Zanedbaná, ale aj tá prehnaná. Prítomnosť potu a sekrétov v oblasti genitálií spúšťa procesy macerácie, ktorá umožňuje rast mikroorganizmov. Vzniká tak nepríjemný zápach a podráždenie. Podobne aj intenzívna a opakovaná intímna hygiena spôsobuje suchosť a svrbenie.

2. Spodná bielizeň

Genitálie sú náchylné na vlhkosť a teplo. Ak muž nosí navyše prádlo zo syntetického materiálu, situácia sa zhoršuje. Táto vláknina totiž nedýcha, čo vedie k hromadeniu potu a následnému zapareniu. Odborníci preto odporúčajú, nosiť spodnú bielizeň voľného strihu z prírodných vlákien, ako je bavlna.

3. Intímne holenie

Ďalším častým spúšťačom svrbenia semenníkov je holenie genitálií. Holiace strojčeky vytvárajú mikroúrazy, ktoré spúšťajú zápalové procesy v podráždenej oblasti, najmä ak sú žiletky opotrebované alebo ak sú aplikované nasucho a bez predchádzajúcej hygieny. Uvoľnenie určitých prozápalových látok je zodpovedné za začervenanie a svrbenie v oholenej oblasti. Podobne zápalový proces pôsobí aj na vlasové folikuly, čím vzniká folikulitída.

Môžu parazity spôsobiť svrbenie semenníkov?

Termín ektoparazitóza označuje napadnutie kože rôznymi organizmami. U ľudí sú dva najčastejšie typy parazitov, ktoré môžu spôsobiť svrbenie semenníkov, pedikulóza a svrab. Ide o nákazlivé entity, spájajú sa so zlými hygienickými podmienkami.

1. Pediculosis pubis (pubické vši)

Pubické vši sú malý hmyz, ktorý napáda oblasť pohlavných orgánov. Zamorenie spôsobuje Pthirus pubis, prenáša sa intímnym kontaktom. Uhryznutie hmyzom je spúšťačom svrbenia, pričom na koži zostávajú malé škvrny.

2. Svrab

V prípade svrabu roztoč Sarcoptes scabiei preniká kožou, aby ju napadol a vytvoril na svojej ceste drobné tunely. Tie možno vidieť na povrchu kože ako malé, tenké, zakrivené vyvýšeniny. Lézie  veľmi svrbia najmä v noci. Roztoče sa veľmi ľahko šíria priamym fyzickým kontaktom.

3. Dermatitída

Ochorenie kože, ktoré je tiež spojené so svrbením, je dermatitída alebo ekzém. Pri tomto type zápalového stavu kože sa objavujú lézie, ktoré majú tendenciu stať sa chronickými a spôsobujú silné svrbenie. Spúšťačom bývajú často dráždivé činidlá ako sú deodoranty, parfumy, spermicídy a kondómy.

4. Mykóza

Plesňové infekcie môžu byť tiež spúšťačom tejto nepríjemnosti. Kandidóza sa prejavuje červenými kruhmi, ktoré spôsobujú svrbenie a štípanie pohlavných orgánov. Pôvodcom je huba, ktorá je súčasťou normálnej flóry, nazývaná Candida albicans. Problém nastáva, keď sa premnoží.

5. Pohlavne prenosné choroby

Niektoré sexuálne prenosné infekcie sú spojené so svrbením, hoci to zvyčajne nie je izolovaný prejav. V prípade herpesu svrbenie predchádza vzniku typických vezikúl, ktoré po prasknutí nadobudnú žltkastý vzhľad. Objavujú sa zvyčajne na žaludi a predkožke. Menej často sa nachádzajú na miešku a stehnách. V prípade ľudského papilomavírusu je infekcia zvyčajne asymptomatická. V závislosti od ich lokalizácie môžu byť lézie sprevádzané miernym svrbením.

6. Prejav iných ochorení

Svrbenie v tejto oblasti tela môže byť tiež prejavom iných zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú špeciálnu kontrolu. Je dôležité vykonať príslušné doplnkové testy, aby sa vylúčila akákoľvek iná choroba. Medzi hlavné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť svrbenie semenníkov, patria:

- cukrovka

- Extramamárna Pagetova choroba

- psoriáza

7. Syndróm červeného mieška

Nakoniec je tu tiež stav, pri ktorom sa v miešku objaví začervenanie, svrbenie a pálenie, sekundárne po použití lokálnych kortikosteroidov v oblasti genitálií. V tomto prípade je tiež potrebné navštíviť odborníka, ktorý stanoví potrebnú liečbu.

Viac o téme: SemennikySvrbenie semennikovPansky problem
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9