Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

TOTO je 11 bežných chýb pri používaní kondómu

(Zdroj: GettyImages)

Posvieťte si na niektoré časté chyby pri používaní kondómov a uistite sa, že viete, ako ich správne používať.

Väčšina ľudí si myslí, že vie, ako používať kondómy, ale je ľahké urobiť jednoduché chyby. Odhaduje sa, že až tri štvrtiny z nás robia pri ich používaní chybu. Problémom je, že tie môžu viesť k tehotenstvu a pohlavne prenosným infekciám, varuje portál brook.org.uk.

Toto je 11 najčastejších chýb, ktoré väčšina z nás pri používaní kondómov robí:

1. Poškodenie obalu

Kondómy sa môžu ľahko poškodiť. Okrem zjavných dier a trhlín sa môžu kondómy v peňaženke, taške alebo vo vrecku zahriať, čo ich poškodí, takže ak tam boli dlhšie ako jeden mesiac, ich používanie nie je bezpečné. Nosiť jeden so sebou je však skvelý zvyk, takže sa len uistite, že ho aspoň raz za mesiac vymeníte! Kondómy, ktoré sú poškodené, vás neochránia pred pohlavne prenosnými chorobami či tehotenstvom.

2. Dátum spotreby

Všetky kondómy by mali mať na obale vytlačený dátum spotreby. Ak dátum uplynul, kondóm nie je dobrý a neposkytuje ochranu.

3. Otváranie obalu

Pred otvorením obalu nahmatajte rebro kondómu vo vnútri obalu. Zatlačte ho do strany, aby ste pri roztrhnutí neroztrhli aj kondóm. Kondóm nikdy neotvárajte nožnicami ani ničím ostrým (vrátane zubov!).

4. Nasadenie kondómu po začatí pohlavného styku

Kondóm si musíte nasadiť ešte pred začatím sexuálneho styku/pred kontaktom vašich pohlavných orgánov s partnerom. Ak si kondóm nasadíte až tesne pred vyvrcholením (ejakuláciou), nie ste chránení pred pohlavne prenosnými chorobami ani tehotenstvom, pretože tekutiny sa už pravdepodobne vymenili.

5. Nesprávne nasadzovanie

Pri nasadzovaní kondómu je dôležité stlačiť špičku, aby ste sa zbavili vzduchu. Ak to neurobíte, kondóm sa pravdepodobne pretrhne.

6. Nasadenie kondómu nesprávnou stranou nahor a jeho následné pretočenie

Nasadenie kondómu nesprávnou stranou (aby sa neprevrátil) je častou chybou. Je však naozaj dôležité, aby ste tento kondóm vyhodili do koša a začali znova s novým, pretože vonkajšia strana kondómu sa bude dotýkať penisu, čím je vaša partnerka vystavená riziku tehotenstva a/alebo pohlavne prenosných chorôb.

7. Príliš skoré vyzlečenie

Vždy, keď sú vaše genitálne oblasti v kontakte, mali by ste používať kondóm, aby ste predišli riziku pohlavne prenosných chorôb alebo tehotenstva. Týka sa to aj obdobia po tom, ako ste sa vyvrcholili (ejakulovali). Nikdy nie je v poriadku odstrániť kondóm uprostred sexu bez toho, aby ste to povedali partnerke. Táto praktika sa nazýva „stealthing“ alebo nesúhlasné odstránenie kondómu a je formou sexuálneho útoku.

8. Nedržanie spodnej časti kondómu pri vyťahovaní penisu

To môže spôsobiť, že sa kondóm odtrhne, čo znamená, že môže dôjsť k riziku otehotnenia a/alebo pohlavne prenosných chorôb. Pri sťahovaní penisu používajte prsty na jemné pridržanie kondómu na mieste.

9. Používanie lubrikantov na báze oleja s kondómom (napríklad vazelíny alebo zvlhčovača)

Používanie lubrikantu je skvelý nápad, ale uistite sa, že je na báze vody (napríklad K.Y. Jelly alebo Durex Play). Iné produkty, najmä tie, ktoré nie sú určené na sex, sú často na báze oleja a môžu sa zažrať do kondómov, čo môže spôsobiť ich poškodenie.

10. Používanie nesprávnej veľkosti kondómu

Je dôležité používať správnu veľkosť kondómu. Príliš veľký môže skĺznuť, príliš malý sa môže roztrhnúť. Kondómy sa vyrábajú v mnohých veľkostiach, takže by ste mali byť schopní nájsť taký, ktorý vyhovuje vám alebo vášmu partnerovi.

11. Nepoužívanie kondómov na sexuálne hračky

Ak sa s partnerom (partnermi) delíte o sexuálne hračky, napríklad vibrátory, mali by ste pre každú osobu použiť nový kondóm. Sexuálne hračky môžu prenášať pohlavne prenosné choroby, ak zostanú nezakryté a zdieľané.

Viac o téme: KondomZdravy sexPrezervativ
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9