Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Trápi vás vaginálna mykóza? Týchto 8 prostriedkov to vyrieši

(Zdroj: GettyImages)

Prítomnosť vaginálnej mykózy je pre ženy veľmi nepríjemná záležitosť. Hoci nejde o vážnu infekciu, jej príznaky spôsobujú sexuálnu a sociálnu nestabilitu. Ako sa ich dá zbaviť?

Tento ženský problém sa objavuje v dôsledku nadmerného rastu Candida albicans. Ide o druh kvasiniek, ktoré pri určitých stimuloch spôsobujú infekcie. Hoci vaginálna flóra robí všetko pre to, aby s ňou bojovala, nedostatočná kontrola jej pH vytvára ideálne prostredie na to, aby sa bez problémov množili. V dôsledku toho dochádza k zmenám sekrétov a vzniku hustejšieho výtoku, ktorý často nepríjemne zapácha a spôsobuje podráždenie. Existuje veľa farmakologických prostriedkov, ktorých aplikácia zmierňuje túto infekciu. Pomáhajú aj domáce prírodné prostriedky, píše sa na steptohealth.com.

Okrem sedacích kúpeľov zaberá aj konzumácia určitých potravín alebo nápojov, ako je napríklad brusnicový džús. Čo ešte zaberá?

1. Tymián

Tymián je liečivá rastlina, ktorá má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Jeho výťažky vytvárajú rovnováhu zdravých baktérií v intímnej oblasti, čím znižujú infekcie.

Ingrediencie
- 3 šálky vody
- 3 čajové lyžičky tymiánu

Dajte variť vodu, keď zovrie, pridajte tymián. Potom hrniec prikryte a nechajte ho na ohni 2 minúty. Nechajte zmes odležať. Preceďte a nalejte do vane. Použite ako sedavý kúpeľ.

2. Peroxid vodíka

Vieme, že peroxid vodíka obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú dezinfikovať rany. No je tiež účinným riešením, keď sa premnožia plesne v intímnej oblasti. Nesmie sa však aplikovať neriedený a výplach by sa nemal používať dlhodobo.

3. Slez lesný

Slez má zaujímavé účinky na intímne zdravie. Výťažky uvoľňované z jej listov znižujú podráždenie jemnej pokožky vagíny v dôsledku infekcií vďaka svojim antimykotickým vlastnostiam. Má mierny analgetický a upokojujúci účinok, ktorý znižuje pálenie. Okrem toho neutralizuje nepríjemné pachy a znižuje nadmerný výtok.

Ingrediencie
- 5 polievkových lyžíc slezových listov
- 3 šálky vody

Do vody pridajte slezové listy a priveďte do varu. Potom vypnite oheň a nechajte zmes odpočívať. Použite ako sedavý kúpeľ.

4. Brusnice

Konzumácia organickej brusnicovej šťavy je dobrým doplnkom na urýchlenie úľavy od vaginálnych mykóz. Hoci ide o vnútorné riešenie, podporuje rovnováhu flóry.

Ingrediencie
- ½ šálky brusníc
- voda

Najskôr umyte brusnice a vložte ich do mixéra. Pridajte trochu vody. Pite brusnicový džús 2 alebo 3 krát denne tak dlho, kým sa nevyliečite z infekcie.

5. Kostihoj

Nápoj z kostihoja je osviežujúci a s protiplesňovými vlastnosťami. Upokojuje tiež podráždenie pokožky a má pod kontrolou svrbenie. Zastavuje rast pošvových kvasiniek. Preto je kľúčové užívať ho niekoľkokrát denne.

Ingrediencie
- 3 polievkové lyžice kostihoja lekárskeho
- 2 šálky vody

Vložte kostihoj a vodu do hrnca. Priveďte do varu a potom odstavte z ohňa. Nechajte zmes odpočívať pri izbovej teplote. Po zahriatí ju prefiltrujte a nalejte do rozprašovača.

6. Esenciálny olej z čajovníka

Esenciálny olej z čajovníka je prírodný produkt s protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami. Niektoré ženy nedajú dopustiť na tampón namočený v oleji, ktorý si vkladajú do pošvy na celú noc. Pred aplikáciou tejto liečby je však dobré poradiť sa s lekárom, pretože mnohé ženy sú na túto látku alergické.

7. Olej z divokého oregana

Účinným prostriedkom na vaginálne kvasinkové infekcie je divé oregano. Esenciálny olej z tejto rastliny má dve aktívne zložky so silným protiplesňovým účinkom. Ide o karvakrol a tymol. Výskum publikovaný v Journal of Applied Microbiology odhalil, že tento produkt má schopnosť inhibovať rast Candida albicans.

8. Harmanček

Výťažok z harmančeka pomáha liečiť vulvovaginálnu kandidózu. Odporúčajú sa sedacie kúpele či oplachovanie postihnutého miesta raz denne. Veľmi účinný je aj vaginálny krém s týmto rastlinným extraktom.

Nezabudnite, že tieto domáce prostriedky na liečbu vaginálnych mykóz musíte doplniť o dobré návyky intímnej hygieny. Vyhnite sa tiež používaniu dráždivých produktov a noste bavlnenú spodnú bielizeň.

Viac o téme: BrusniceTymianKostihojOreganoVaginaHarmancekVaginalna mykozaPeroxid vodikaSlez lesnyCajovnik
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9