Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Na TOTO si treba dávať pozor: Aké chemikálie sa skrývajú v sexuálnych hračkách?

(Zdroj: GettyImages)

Sexuálne hračky môžu prinášať veľa radosti, ale vedeli ste, že môžu obsahovať potenciálne škodlivé chemikálie? Vedci varujú pred nebezpečenstvami, ktoré sa skrývajú v materiáloch použitých na výrobu týchto pomôcok. Aké riziká predstavujú pre naše zdravie?

Sexuálne hračky, vyrobené z plastu, silikónu, gumy či latexu, prichádzajú do styku s najcitlivejšími oblasťami ľudského tela. Vedci z Duke University zistili, že tieto hračky môžu uvoľňovať nanoplastické fragmenty a obsahovať ftaláty – chemikálie, ktoré môžu byť pre naše zdravie škodlivé. Ftaláty sú známe tým, že pri vysokých koncentráciách poškodzujú pečeň, obličky, pľúca a dokonca reprodukčný systém. 

Šedá zóna regulácií

V USA a Spojenom kráľovstve neexistujú špecifické predpisy pre sexuálne hračky. Na Slovensku a v Európskej únii máme síce prísne regulácie pre detské hračky, ale sexuálne hračky zostávajú v šedej zóne. Európska smernica o bezpečnosti hračiek sa na ne nevzťahuje, čo znamená, že nemusia spĺňať rovnaké bezpečnostné normy. Spotrebitelia tak nemajú dostatočnú ochranu ani informácie o možných zdravotných rizikách. Vedci a aktivisti preto vyzývajú EÚ a národné vlády, aby zaviedli jasné a prísne regulácie pre sexuálne hračky.

Nejasné účinky na zdravie

Výskum ukazuje, že ftaláty v detských hračkách sú prísne regulované, ale ich prítomnosť v pomôckach pre dospelých nie je dostatočne preskúmaná. To je obzvlášť znepokojujúce, keďže niektoré sexuálne pomôcky nesprávne tvrdia, že sú „bez ftalátov“, hoci obsahujú tieto chemikálie. Ftaláty môžu byť spojené s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane hormonálnych porúch a reprodukčných problémov. Preto je nevyhnutné, aby sa dôkladne preskúmali a pochopili potenciálne riziká spojené s týmito chemikáliami.

Výzva na transparentnosť a bezpečnosť

Vedci a aktivisti volajú po väčšej transparentnosti a bezpečnosti v oblasti erotických pomôcok. Vzhľadom na rastúci dopyt po týchto produktoch je nevyhnutné, aby regulačné orgány zabezpečili, že tieto pomôcky budú bezpečné pre používanie. Spotrebitelia by mali mať prístup k jasným informáciám o materiáloch, ktoré prichádzajú do kontaktu s ich telom. Transparentnosť v označovaní a prísne regulácie by mohli pomôcť eliminovať nejasnosti a potenciálne riziká. To zahŕňa jasné označenie produktov, ktoré sú bez ftalátov a iných škodlivých chemikálií, a poskytnutie podrobných informácií o testovaní a bezpečnosti.

Sexuálne hračky môžu byť skvelým doplnkom intímneho života, ale je dôležité byť informovaný o potenciálnych rizikách. Kým nebudú zavedené prísnejšie regulácie a väčšia transparentnosť, spotrebitelia by mali byť obozretní pri výbere a používaní týchto produktov. Zdravie je vždy na prvom mieste, a to platí aj v prípade sexuálnych hračiek.

 

Viac o téme: SexZdravy sexSexualne pomockySexualne hracky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9