Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Je močenie po sexe iba užitočné alebo vyslovene potrebné?

(Zdroj: GettyImages)

Samo o sebe to nie je potrebné, ale je to užitočné. Močenie po sexe môže totiž pomôcť predchádzať infekciám močových ciest. Tie sa vyskytujú, keď baktérie vstupujú do močových ciest, zvyčajne cez močovú trubicu, a cestujú ďalej do močového mechúra.

Ak ste žena, vaša močová trubica - otvor, kde sa uvoľňuje moč - je blízko vaginálneho otvoru. Ak ste muž, vaša močová trubica uvoľňuje moč aj spermie - aj keď nie súčasne.

Močenie po sexe môže pomôcť vypláchnuť baktérie, ktoré boli privedené počas pohlavného styku mimo močovej trubice. Aj keď to nie je spoľahlivý spôsob, ako zabrániť infekciám močových ciest súvisiacich so sexom, je to pomerne jednoduchý spôsob prevencie, ako im možno predchádzať.

Platí toto pravidlo pre každého?

Močenie po sexe nikdy nebude zlý nápad. V určitých prípadoch môže mať naozaj prospešnú funkciu vo forme zníženého rizika zápalu močových ciest. Najmä vtedy, ak ste náchylná na tento druh infekcie. Cesta z močovej trubice do močového mechúra je u ženy totiž krátka, takže baktérie nemusia cestovať ďaleko, aby dokázali spôsobiť zápal.

U mužov je močová trubica oveľa dlhšia, tým pádom musia baktérie cestovať oveľa dlhšie aby dokázali spôsobiť zápalové ochorenie. Preto močenie po sexe nie je pri mužoch až tak významne dôležité.

Čo v prípade orálneho sexu?

V prípade, ak váš partner vykonáva orálny sex, ktorý sa zameriava na orálny kontakt s klitorisom, baktérie môžu byť vytlačené z úst a jazyka do močovej trubice. Je to spôsobené najmä blízkosťou klitorisu a močovej trubice.

Aký je ideálny čas na močenie po sexe?

V ideálnom prípade by ste mali močiť do 30 minút od sexu, aby ste využili výhody prevencie proti zápalu močového mechúra. Čím skôr, tým lepšie.

Môže močenie ihneď po sexe zabrániť tehotenstvu?

Močenie nezabráni tehotenstvu, aj keď idete na toaletu niekoľko sekúnd po uvoľnení ejakulátu. Počas vaginálneho styku sa ejakulát uvoľňuje do vaginálneho kanála. Moč sa uvoľňuje z močovej trubice. Ide o dva úplne samostatné otvory. Inými slovami, uvoľnenie moču z močovej trubice nič nevypláchne z vagíny. Ak sa spermie dostali do vagíny, niet cesty späť. Spermie už cestujú nahor, aby sa pokúsili oplodniť vajíčko.

A čo pohlavne prenosné choroby a iné infekcie?

Močenie po sexe môže pomôcť vypláchnuť baktérie spôsobujúce zápal močových ciest, ale nezabráni tomu, aby ste sa nakazili sexuálne prenosnou infekciou. Nezabúdajte, po sexe cikáte najmä preto, aby ste vypláchli baktérie z močovej trubice.

Čo ak nepotrebujete cikať?

Ak nepotrebujete cikať, ale viete, že by ste mali, môže byť pre vás užitočné:

  • Pite viac vody. Čím viac pijete, tým viac sa váš močový mechúr naťahuje. Čím viac sa naťahuje, tým je pravdepodobnejšie, že budete cítiť nutkanie ísť na toaletu. Pitie pol alebo celého pohára vody hneď po sexe môže tejto potrebe výrazne pomôcť.
  • Vyskúšajte zvukové alebo vizuálne pomôcky. Napríklad sledovanie alebo počúvanie tečúcej vody môže pomôcť stimulovať močový mechúr.
  • Poseďte si na toalete o niekoľko minút navyše. Urobiť si pár chvíľ navyše pre seba môže povzbudiť váš močový mechúr, aby sa uvoľnil a uvoľnil svoj obsah.

Čo ak po sexe nemáte potrebu alebo nemôžete cikať?

Nie je to koniec sveta, ak po sexe nemáte alebo nemôžete cikať. Je to len jeden z jednoduchých spôsobov, ako pomôcť predchádzať infekciám močových ciest. Držanie moču príliš dlho kedykoľvek, nielen po sexe, môže zvýšiť riziko infekcie močových ciest.

Močenie po sexe nezaručí - ale môže pomôcť - zníženie rizika infekcií močových ciest. Správna kombinácia hydratácie a pravidelných návštev toalety pomôže toto riziko eliminovať ešte viac.

Viac o téme: MocenieMocenie po sexeMocove cestyMocova trubica
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9