Duševné a fyzické zdravie idú ruka v ruke. Keď jedno nefunguje, pokazí sa aj to druhé. Zmenu na tele si však všimnete skôr, ako tú na duši. Je preto dôležité venovať pozornosť signálom, ktoré telo vysiela. Často sú totiž znakom toho, že sa deje niečo hlbšie.
Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Psychické stavy, ako sú napríklad depresia či úzkosť, môžu byť spúšťačom civilizačných ochorení. Je preto dôležité, aby sa človek o svoje telo dobre staral. K tomu patria, samozrejme, vyvážená strava, dostatok pohybu, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, pozitívne myslenie či zvládanie stresu. Keď nie je psychika v poriadku, vedie to k radu problémov, ktoré sa ukazujú na tele, varuje magazín Bright Side. Aké sú prejavy oslabenej psychiky?
1. Zvýšené ukladanie tuku
Boje o duševné zdravie môžu spustiť cyklus, v ktorom chronický stres, zlý spánok, emocionálne jedenie a nečinnosť spolupracujú na ukladaní väčšieho množstva tuku, najmä v oblasti brucha. Stres totiž uvoľňuje kortizol, hormón, ktorý podporuje jeho ukladanie. Tiež zvyšuje túžbu po nezdravých, vysokokalorických jedlách a spomaľuje metabolizmus.
2. Oslabená imunita
Pozitívne myšlienky posilňujú imunitný systém, zatiaľ čo tie negatívne majú opačný účinok. Chronický stres a trauma môžu zmeniť génovú expresiu, čo má vplyv na fungovanie buniek. To zvyšuje riziko vzniku autoimunitných ochorení, metabolických problémov a dokonca urýchľuje starnutie.
3. Zhoršené kožné problémy
Stres a úzkosť môžu zhoršiť kožné problémy, akými sú akné, ekzém a psoriáza, tým, že v tele spôsobia viac zápalov. Keď je človek vystresovaný, telo produkuje hormóny ako kortizol, ktorý vyvolá podráždenie. To oslabí prirodzenú bariéru pokožky, takže je náchylnejšia na suchosť a praskliny.
4. Zmena teploty tela
Psychický stres môže ovplyvniť, ako telo kontroluje svoju teplotu. Keď ste nervózni alebo ste pod veľkým emocionálnym tlakom, váš nervový systém zostáva v pohotovosti. To môže zmiasť časť mozgu, ktorá reguluje telesnú teplotu. Prejaviť sa to môže nadmerným potením, návalom tepla či náhlym pocitom chladu. Tieto reakcie nie sú vždy spojené s fyzickou aktivitou alebo hormónmi.
5. Pocity ako pri elektrických šokoch
Stres negatívne vplýva aj na nervový systém, niekedy spôsobuje náhle, ostré pocity pripomínajúce elektrošoky. Väčšinou sa objavia na rukách, nohách a hrudníku. Hoci sú zvyčajne neškodné, môžu človeka nemilo prekvapiť, pretože sú nepríjemné.
6. Zmena štruktúry vlasov
Priveľa stresu vplýva aj na vlasy. Tie sú suché, krehké a začínajú vypadávať. Časom to spôsobí nepríjemné rednutie. Zvládanie stresu a zvýšená starostlivosť o korunu krásy môžu znížiť tieto účinky a podporiť zdravší rast prameňov.
7. Neustály pocit hrudky v krku
Úzkosť môže viesť k pocitu tesnosti v hrdle, akoby tam človeku uviazla nejaká hrudka, aj keď tam fyzicky nič nemá. Spôsobuje to nepríjemné prehĺtanie a môžete si ho všimnúť, aj keď nejete alebo nepijete. Napätie v hrdle môže zvýšiť stres a vytvoriť cyklus, ktorý môže byť ťažké prerušiť.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%