Panické záchvaty sú náročné, ale nie neprekonateľné. Zvládnuť ich môže pomôcť pomalé dýchanie a ukotvenie sa v prítomnosti. Odporúča to Liga za duševné zdravie na sociálnej sieti.
Panické záchvaty sú náhle epizódy intenzívneho strachu alebo nepohodlia, ktoré môžu byť sprevádzané rôznymi fyzickými príznakmi, ako sú zrýchlený tep, potenie či dýchavičnosť. Ak sa tieto záchvaty opakujú a vedú k pretrvávajúcej obave z ďalších záchvatov, hovoríme o panickej poruche.
"Ak niekedy pocítiš zrýchlený tep, ťažké dýchanie, pocit omdletia alebo straty kontroly, nezabúdaj, že je to len telo, ktoré reaguje na strach. Panický záchvat môže byť veľmi desivý, ale nezanecháva trvalé následky," podotkli odborníci.
Pri panickom záchvate odporúčajú pomalé a hlboké dýchanie. "Nadýchni sa na štyri sekundy a pomaly vydychuj šesť sekúnd. Týmto spôsobom znížiš stres a obnovíš pokoj v tele aj v mysli," vysvetlila liga.
Radí tiež využiť metódu na upokojenie rozrušenia mysle a navrátenia sa k prítomnosti. "Pozri sa na päť vecí, počúvaj štyri zvuky, dotkni sa troch rôznych predmetov, zameraj sa na dva pachy a nájdi jednu vec, ktorú môžeš ochutnať," ozrejmili odborníci.
Je tiež podľa nich dôležité mať na pamäti, že panika je dočasná a nie je život ohrozujúca. Odporúča pripomínať si, že pocit čoskoro pominie. "Záchvaty paniky sa často zmiernia do desiatich minút," doplnila liga.
Počas záchvatu tiež radí zotrvať na mieste. Varuje, že by sa počas neho nemalo šoférovať. "Pokús sa nájsť pokojné miesto, kde sa môžeš sústrediť na dýchanie a spomaliť svoj tep," dodala liga.
Celoživotná prevalencia panickej poruchy sa pohybuje medzi 1,4 % až 3,5 %. Prvé záchvaty sa často objavujú v období dospievania a ranej dospelosti (15–24 rokov) alebo okolo 50. roku života. Ženy sú postihnuté dvakrát častejšie ako muži. Záchvaty paniky môžu byť veľmi desivé a môžu viesť k pocitu straty kontroly, srdcovému infarktu alebo dokonca k pocitu umierania. Tieto záchvaty môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života postihnutého jedinca. Ak máte podozrenie na panickú poruchu alebo zažívate panické záchvaty, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc na diagnostiku a liečbu.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%