Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Neviete nadviazať plnohodnotný vzťah? TOTO môže byť vaším problémom a možno ho mala aj kráľovná Alžbeta I.

(Zdroj: GettyImages)

Filofóbia - strach z lásky - môže negatívne ovplyvniť vašu schopnosť nadväzovať zmysluplné vzťahy. Bolestivý rozchod, rozvod, opustenie alebo odmietnutie v detstve alebo v dospelosti môžu spôsobiť, že sa budete báť zamilovať. Psychoterapia (terapia rozhovorom) vám môže pomôcť prekonať túto špecifickú fóbickú poruchu.

Ľudia, ktorí trpia filofóbiou, majú strach z lásky. Tento strach je taký intenzívny, že je pre nich ťažké, niekedy až nemožné, nadviazať a udržať si ľúbostný vzťah, píše sa na clevelandclinic.org. „Filos“ je grécky výraz pre milujúceho alebo milovaného. „Phobos“ (fóbia) je grécke slovo pre strach.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že anglická kráľovná Alžbeta I. trpela filofóbiou. Nikdy sa nevydala a stala sa známou ako panenská kráľovná.

Fóbie sú jednou z najčastejších úzkostných porúch. Ľudia, ktorí trpia fóbiami, majú extrémny strach z vecí, ktoré im zvyčajne neublížia. Fóbia je špecifická fóbická porucha - začnete sa báť určitej situácie, v tomto prípade je to zamilovanie sa.

Ako častá je filofóbia?

Je ťažké presne zistiť, koľko ľudí má špecifickú fóbiu, akou je napríklad filofóbia. Mnohí ľudia si tento strach môžu nechať pre seba alebo nemusia uznať, že ho majú. Vieme však, že približne 1 z 10 dospelých Američanov a 1 z 5 tínedžerov sa niekedy v živote stretne s poruchou špecifickej fóbie.

Kto je ohrozený filofóbiou?

Väčšinou rozličnými druhmi fóbií trpia ženy, k rizikovým faktorom patria napr:

Rodinná anamnéza: Svedectvo toho, že rodič alebo blízka osoba bojuje s fóbiou alebo úzkostnou poruchou, môže zvýšiť pravdepodobnosť, že budete mať rovnaké obavy.
Genetika: Niektoré výskumy naznačujú, že niektorí ľudia majú génové zmeny, ktoré ich robia náchylnejšími na úzkostné poruchy a fóbie.
Iné fóbie: Je bežné mať viac ako jednu fóbiu. Niekto, kto má strach z lásky, sa môže báť aj záväzkov (gamofóbia), odmietnutia alebo opustenia.

Prečo máte strach z lásky?

Príčin môže byť viacero, ale štúdie poukazujú na to, že často problém vzniká v detstve. Príčinami môžu byť napríklad:

Predchádzajúce ťažké vzťahy: Deti, ktoré zažili hádavý rozvod rodičov, smrť rodičov, opustenie alebo zneužívanie detí, môžu mať problém cítiť lásku k druhým. To isté platí pre dospelých, ktorí zažili neveru, rozvod, zneužívanie alebo opustenie.
Strach z odmietnutia alebo opustenia: Ak vás v detstve opustil jeden z rodičov, môže to viesť k strachu z lásky. Dospelí, ktorí zažívajú opakované odmietnutia zo strany partnerov alebo priateľov, sa môžu báť milovať.


Kultúrny alebo náboženský tlak: V niektorých kultúrach sa manželstvá uzatvárajú bez väčšieho (ak vôbec nejakého) uvažovania o láske. Môžete sa začať báť milovať iných, pretože máte pocit, že nemáte možnosť ovplyvniť, kto je vaším partnerom.
Dezinhibovaná porucha sociálnej angažovanosti: Dieťa, ktorému sa nedostáva pozornosti, lásky a potvrdenia od rodiča alebo iného dôveryhodného zdroja, môže vyrastať v strachu z lásky. Tieto deti majú tendenciu nadväzovať lepšie vzťahy s cudzími ľuďmi než s ľuďmi, ktorí ich majú radi. Je to typ reaktívnej poruchy pripútanosti.

Aké sú príznaky filofóbie?

Ľudia, ktorí sa boja lásky, môžu reagovať rôznymi spôsobmi. Môžete:

- byť neschopný nadviazať intímny vzťah
- prežívať extrémnu úzkosť, keď ste vo vzťahu, a neustále sa obávať, že sa vzťah skončí
- cítiť strach z partnera alebo jeho emócií
- odháňať ľudí alebo náhle ukončovať vzťahy

Ako sa lieči filofóbia?

Kognitívno-behaviorálna terapia vám môže pomôcť prekonať filofóbiu. Táto forma psychoterapie (terapia rozhovorom) vám pomôže rozpoznať myšlienky a správanie, ktoré vo vás vyvolávajú strach z lásky.

Prínosom pre vás môže byť aj typ expozičnej terapie známy ako systémová desenzibilizačná terapia. Expozičná terapia pomáha viac ako 90 % ľudí, ktorí majú špecifické fóbické poruchy.

Funguje tak, že:

- vás naučí, ako používať relaxačné techniky, akými sú hlboké dýchacie cvičenia a meditácia, na zvládnutie príznakov
- postupne vás vystaví myšlienke zamilovanosti
- dáva vám reálne úlohy, ktoré vám pomôžu pohodlne dávať a prijímať lásku.

Viac o téme: FilofobiaStrach z laskyFobia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9