Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Milovníci kávy, pozor! Nová štúdia naznačuje, že vám môže pomôcť vyhnúť sa TEJTO chorobe

(Zdroj: GettyImages)

Pitie kávy môže pomôcť chrániť váš mozog pred Parkinsonovou chorobou, tvrdí najnovšia štúdia. Objavte, ako kofeín a jeho zložky môžu znížiť riziko tohto neurodegeneratívneho ochorenia.

Všetci vieme, že strava a nápoje majú zásadný vplyv na naše zdravie. Najnovšia štúdia odhaľuje fascinujúce spojenie medzi pitím kávy a nižším rizikom vzniku Parkinsonovej choroby. Vedci analyzovali údaje o 184 024 ľuďoch počas obdobia 13 rokov a zistili, že milovníci kávy majú menšiu pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia.

Prepojenie medzi kávou a Parkinsonovou chorobou

Pitie kávy môže mať pre vaše zdravie väčšie prínosy, než ste si mysleli. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Pri podrobnejšom skúmaní krvi stovák pacientov s Parkinsonovou chorobou sa zistilo, že hlavné zložky kofeínu – paraxantín a teofylín – sú spojené s nižším rizikom tejto choroby. To naznačuje, že kofeín môže chrániť mozog pred týmto ochorením. Takže káva nemusí byť len chutná, ale aj prospešná pre váš mozog.

Dôležitosť kofeínu a jeho zložiek

Kofeín je známy stimulátor mozgu, ktorý hrá dôležitú úlohu v udržiavaní prietoku dopamínu, čo je kľúčové pre zdravie mozgu. Parkinsonova choroba je spôsobená poklesom dopamínu v dôsledku straty nervových buniek v mozgu. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pili najviac kávy, mali o 40 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku Parkinsonovej choroby v porovnaní s tými, ktorí kávu nepili vôbec. Riziko sa líšilo podľa krajiny a pohybovalo sa od 5 % do 63 %, čo naznačuje význam kofeínu pre ochranu mozgu.

Iskierka nádeje pre pacientov 

Zisteniam sa venuje veľká pozornosť, pretože odhaľujú biologické pôsobenie kofeínu na Parkinsonovu chorobu. Na Slovensku trpí Parkinsonovou chorobou približne 15 000 ľudí a každoročne pribúda okolo 4 000 nových prípadov. Táto choroba vedie k zhoršovaniu problémov s trasmi, pohybom, rovnováhou a stuhnutím končatín. Ak by sa potvrdilo, že kofeín môže pomôcť pri prevencii tohto ochorenia, mohlo by to výrazne zlepšiť kvalitu života mnohých ľudí a znížiť výskyt tejto neurodegeneratívnej choroby.

Káva je najviac konzumovaným psychoaktívnym nápojom na svete a nové zistenia naznačujú, že môže mať významné ochranné účinky proti Parkinsonovej chorobe. Tieto objavy nielen, že prispievajú k lepšiemu pochopeniu etiológie Parkinsonovej choroby, ale tiež otvárajú dvere pre nové preventívne stratégie. Vedci dúfajú, že ďalší výskum prinesie ešte viac svetla na to, ako môže kofeín a jeho zložky prispieť k zdraviu mozgu a prevencii neurodegeneratívnych ochorení.

Viac o téme: KavaParkinsonova chorobaNeurodegenerativne ochorenia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9